Zaczyna się dość niewinnie. Zgadzasz się na coś, na co wcale nie masz ochoty, bo przecież nic Ci się nie stanie. Nie chcesz zawieźć bliskiej osoby. To przecież nic takiego. Możesz delikatnie zmienić plany, wszyscy będą zadowoleni. Zniesiesz trochę dyskomfortu w imię „wyższego dobra”. Innym razem bierzesz na siebie więcej obowiązków w pracy, choć ledwo dajesz już sobie radę. Szefowa tak ładnie poprosiła i tłumaczysz sobie, że w ten sposób się wykażesz i w końcu docenią Twoje starania… W międzyczasie porzucasz rozwijanie największej pasji, bo ktoś przekonał Cię, że i tak na niej nie zarobisz… Aż któregoś dnia budzisz się z ogromną pustką w sercu, bo Twoje życie wcale nie jest Twoje… Nie ma w nim autentyczności, nie ma w nim Ciebie.

Jeśli utożsamiasz się z powyższymi słowami, zostań ze mną. W tym artykule dowiesz się, dlaczego tak często sabotujemy własne szczęście i jak możesz wydostać się z błędnego koła zdradzania siebie. 🙌✨

Jak niezauważenie odrzucasz siebie: zachowania będące samozdradą

Niewielkie kompromisy, drobne ustępstwa, pozornie nieszkodliwe wybory. Te małe decyzje w codziennych sytuacjach, choć wydają się nie mieć dużego znaczenia, stopniowo tworzą pęknięcia w fundamencie Twojej autentyczności. Z czasem, mikro zdrady prowadzą do większych kompromisów, a każda z nich oddala cię od Twojego prawdziwego JA. W efekcie budujesz życie, które wydaje się obce, odległe od tego, kim naprawdę jesteś.

O jakie zachowania konkretnie chodzi? Rozszyfrujmy samozdradę. Mam dla Ciebie kilka przykładów zdradzania siebie w różnych sytuacjach i sferach życia:

  • Ciągła potrzeba zadowalania innych: zmiana opinii lub działań, by dopasować się do grupy lub uzyskać aprobatę, nawet jeśli narusza to Twoje osobiste przekonania/preferencje.
  • Myśli samokrytyczne (silny wewnętrzny krytyk): angażowanie się w negatywny dialog wewnętrzny i surowe krytykowanie siebie.
  • Pozwalanie na przekraczanie osobistych granic: na przykład przyjmowanie dodatkowych obowiązków zawodowych lub zaproszeń towarzyskich, nawet gdy czujesz przytłoczenie, ponieważ boisz się zawieść innych lub chcesz zyskać ich przychylność.
  • Tłumienie emocji: nie wyrażanie swoich prawdziwych uczuć lub opinii w związkach lub w pracy, aby uniknąć konfliktu, nawet gdy prowadzi to do zranienia i wewnętrznego dyskomfortu. Bardzo często dotyczy to toksycznych relacji, gdzie tłumiąc swoje emocje, chcesz ochronić się przed agresywną/wybuchową reakcją drugiej osoby.
  • Dążenie do celów nie dających spełnienia: na przykład kontynuowanie podążania ścieżką kariery, która nie rezonuje z pasjami lub wartościami z powodu presji społecznej/rodzinnej lub strachu przed porażką.
  • Nieustanne odkładanie swoich pomysłów, planów i marzeń na później: zaprzeczanie własnym aspiracjom i potencjałowi poprzez niepodejmowanie działań w kierunku pragnień serca z powodu wątpliwości/strachu przed porażką.
  • Dogadzanie innym: na przykład zgadzasz się zrobić coś, czego nie chcesz, tylko po to, by uniknąć rozczarowania tej osoby.
  • Częste dostosowywanie się do innych i unikanie podejmowania własnych decyzji.
  • Unikanie koniecznych zmian: na przykład trwanie w toksycznym związku lub opór przed znalezieniem nowej pracy, gdy obecna nie służy Twojemu rozwojowi/poczuciu szczęścia/satysfakcji finansowej.
  • Bycie grzecznym, uległym, by nie sprawiać nikomu kłopotu.
  • Ignorowanie odczuć płynących z intuicji i racjonalizowanie ich: podejmowanie decyzji, które są sprzeczne z twoimi przeczuciami lub wewnętrznymi wskazówkami. Poleganie tylko na logicznych uzasadnieniach, bo przecież: „to, co czuję nie jest ważne, nie ufam temu, co czuję.”
  • Poświęcanie własnych potrzeb: opuszczanie posiłków, skracanie snu lub zaniedbywanie ćwiczeń, aby dotrzymać terminów w pracy lub dostosować się do innych, pomimo świadomości, że te działania szkodzą Twojemu zdrowiu.

Prawdziwa przyczyna zdradzania siebie: brak miejsca na potrzeby emocjonalne w dzieciństwie

Dlaczego w ogóle zdradzamy siebie? Z tym pytaniem musimy wspólnie powędrować w głąb podświadomości, bo to właśnie tam odtwarza się wgrany w dzieciństwie program pod tytułem: „moje potrzeby nie są ważne”.

Gdy nasze emocje były często zaniedbywane w środowisku, w którym dorastaliśmy, podświadomie nauczyliśmy się je tłumić, nie wiedząc, jak je wyrażać, by nie stracić poczucia bezpieczeństwa. Zaczęliśmy wierzyć, że nasze zdanie/samopoczucie/mniejsze czy większe potrzeby i tak nie są warte uwagi, więc nie mają znaczenia. Ten wzorzec zabieramy ze sobą w dorosłość, przedkładając potrzeby innych ponad własne, licząc się bardziej z opiniami i pragnieniami otoczenia niż z tym, co czujemy w sercu. Wydaje nam się, że uszczęśliwiając innych (nawet swoim kosztem) i tak w rezultacie uszczęśliwimy siebie, co oczywiście nie jest prawdą.

Zdradzanie siebie a zdrowie fizyczne: jak samozdrada objawia się w Twoim ciele?

Niezgodność między tym, co czujemy, a tym, jak postępujemy, prowadzi do blokad energetycznych w ciele. Te blokady, z czasem, mogą przyczyniać się do problemów zdrowotnych, ponieważ ciało stara się wyrazić to, co zostało stłumione na poziomie emocjonalnym.

Alexaner Lowen

Napięcie mięśniowe i chroniczne bóle są fizycznym wyrazem emocjonalnych konfliktów. Ciało manifestuje to, co psychika ukrywa.

Zdradzanie siebie może zostać wyrażone poprzez Twoje ciało:

Objawami somatycznymi, np.:

  • przewlekłymi napięciami w ciele, szczególnie w obszarach takich jak kark, ramiona, plecy i szczęka.
  • Zaburzeniami oddechu: płytki oddech jest częstym efektem niezdolności do pełnego wyrażania siebie i tłumienia uczuć, co ogranicza przepływ energii życiowej.
  • Zaburzeniami trawiennymi: od częstego dyskomfortu i bólów brzucha po zespół jelita drażliwego, czy niestrawność.
  • Częstymi bólami głowy (silne migreny), które mogą być wynikiem napięć emocjonalnych i psychicznych.
  • Zaburzeniami snu: nadmierna senność i zmęczenie lub problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy.

Chorobami psychosomatycznymi, np.:

  • chorobami serca: zatrzymywanie gniewu, smutku lub innych intensywnych emocji z czasem może powodować podwyższone ciśnienie krwi i rozmaite problemy z sercem.
  • Chorobami autoimmunologicznymi: działanie wbrew sobie, wewnętrzna walka ze swoimi emocjami i autoagresja mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu pierwszego, hashimoto, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy celiakii.
  • Problemami skórnymi: nasilenie trądziku, łuszczyca, alergie skórne, egzema.
  • Depresją/stanami depresyjnymi/długotrwałym obniżeniem nastroju.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecam Ci książki Aleksandra Lowena: DUCHOWOŚĆ CIAŁA i GŁOS CIAŁA.

Jak zdradzanie siebie blokuje Cię przed podążaniem własną drogą i spełnianiem marzeń?

Mniejsze i większe zdradzanie siebie w różnych codziennych sytuacjach powoli staje się niewidzialną klatką, która w subtelny sposób powstrzymuje Cię przed realizacją prawdziwych marzeń i podążaniem własną drogą. W głębi siebie bardzo się tego boisz, bo to ścieżka daleko wykraczająca poza ograniczający (aczkolwiek bezpieczny) program zapisany w Twojej psychice. Ten mechanizm pozwolił Ci przetrwać w przeszłości i tylko to liczy się dla podświadomości.

Marianne Williamson

Zdradzanie siebie jest jak sprzedawanie własnej duszy – tracisz swoje marzenia, by zyskać akceptację innych

Gdy w wyobraźni dajesz się porwać marzeniom, po chwili pojawia się autosabotaż. Zawsze przecież znajdziesz dobrą wymówkę, w którą Twój umysł błyskawicznie uwierzy. Nigdy nie ma idealnego momentu, by zrobić pierwszy krok. W rezultacie wybierasz drogę łatwiejszą (wygodną, bezpieczną), ale nieautentyczną, na której nie możesz poczuć głębokiego szczęścia, spełnienia, entuzjazmu i radości. To jest właśnie wysoka cena zdradzania siebie.

Może też zdarzyć się tak, że nie do końca wiesz, czego chcesz od życia, więc wybierasz to, co większość ludzi wokół Ciebie (np. studia dające „dobry/prestiżowy” zawód, małżeństwo, dziecko, praca w korporacji – wszystko najlepiej przed trzydziestką 😉) lub ulegasz presji otoczenia w życiowych wyborach.

Jak przestać zdradzać siebie?

Najkrótsza odpowiedź na to arcyważne pytanie brzmi: zawsze w swoim życiu stawiaj siebie na pierwszym miejscu. Dbaj o spójność tego, co czujesz z tym, co mówisz, robisz i wybierasz. Odzyskaj połączenie z intuicją i daj się prowadzić swoim subiektywnym odczuciom. Nie zadowalaj innych swoim kosztem. Dawaj sobie wszystko, czego aktualnie potrzebujesz. ❤️

A teraz kilka podpowiedzi od serca, jak zastosować powyższe słowa w praktyce. ✨

Jak przestać zdradzać siebie: poziom fizyczny

  • Słuchaj mądrości swojego ciała. Gdy czujesz zmęczenie, odpocznij bez wyrzutów sumienia. Zamiast sięgać po kolejną kawę, zrób sobie przerwę – nawet krótka drzemka może zdziałać cuda dla Twojego samopoczucia. Jeśli doskwiera Ci brak energii, zmień swoją rutynę na zdrowszą: kładź się wcześniej spać, wprowadź nową aktywność fizyczną, wysypiaj się.
  • Stwórz wspierające poranne i wieczorne rytuały, dzięki którym lepiej o siebie zadbasz. Zajrzyj do wpisów: PORANNE RYTUAŁY UZDRAWIAJĄCE i WIECZORNE RYTUAŁY WYCISZAJĄCE.
  • Rozładuj napięcia mięśniowe: niezauważalny stres może kumulować się w postaci napięcia mięśniowego. Zadbaj o regularne rozciąganie, masaż, czy po prostu ciepłą, relaksującą kąpiel.
  • Zaopiekuj się swoim układem nerwowym: odwiedź wpis: 9 RELAKSACYJNYCH PRAKTYK NA USPOKOJENIE UKŁADU NERWOWEGO.

Jak przestać zdradzać siebie: poziom mentalny

  • Ucz się mówić do siebie (też w myślach) łagodnie i wspierająco, niezależnie od tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu. Wskocz po: MAGICZNE ZAKLĘCIA, czyli pełne magii afirmacje, by się zainspirować!
  • Zastanów się, jak silne są Twoje wewnętrzne granice i czy potrzebujesz potrenować asertywność w kontaktach z innymi. Jak często zdarza Ci się mówić „TAK”, gdy wewnętrznie czujesz: „NIE”?
  • Zdefiniuj swoje najważniejsze wartości: (co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?) i zawsze się ich trzymaj, niech one wyznaczają Twoje standardy, zarówno w kontaktach międzyludzkich, jak i innych sferach życia. Pamiętaj o nich przy podejmowaniu decyzji, szczególnie tych większych, jak przeprowadzka, czy zmiana pracy.
  • W liście codziennych zadań i obowiązków zawsze wygospodaruj trochę czasu dla siebie. Niech zajętość nie przerodzi się w wymówkę do stracenia z oczu najważniejszej osoby w Twoim życiu: CIEBIE.

Jak przestać zdradzać siebie: poziom duchowy

  • Często w ciągu dnia zadawaj sobie pytania: czego teraz potrzebuję? Jak się tu czuję? Czy mój nastrój samopoczucie zmieniło się pod wpływem danej osoby/zdarzenia/sytuacji? Jak czuje się moje ciało? Te pytania pomogą Ci mieć kontakt ze sobą, pogłębią Twój wgląd w siebie.
  • Traktuj wszystkie swoje odczucia poważnie: Twoja intuicja zawsze Cię prowadzi i wskazuje właściwy kierunek właśnie za pomocą odczuć, ufaj jej bezgranicznie nawet jeśli to, co Ci podpowiada wydaje się nie mieć sensu z logicznej perspektywy. Więcej o języku intuicji przeczytasz TUTAJ.
  • Rozsądnie i intencjonalnie gospodaruj swoją energią, która jest Twoim najcenniejszym zasobem. Jeśli Ty szanujesz swoją energię, inni też zaczną to robić.
  • Nie przestawaj poznawać siebie: podążaj za tym, co karmi Twoją duszę, co Cię cieszy i ekscytuje. Rozwijaj pasje. Odnajduj kolejne zainteresowania. Samodzielnie zaspokajaj swoje potrzeby, co będzie budowało niezależność i zdrową pewność siebie, jednocześnie dostarczając duże ilości wewnętrznej siły.
  • Odnajduj swoje marzenia i pracuj nad wizją swojego wymarzonego życia (spójnego z Twoim sercem), by dowiedzieć się, dokąd zmierzasz.

Glennon Doyle

Życie to nie konkurs na bycie lubianym. To podróż, w której uczymy się, jak być sobą w świecie, który próbuje nas zmieniać

Jeśli masz ochotę podzielić się swoją refleksją, zostaw komentarz pod tym wpisem👇 lub wpadnij przywitać się na mój Instagram: @evikasomewhereelse. Będzie mi bardzo miło Cię poznać! 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!