Zagubienie, niepewność, gorzki smak wahania przed podjęciem ważnej decyzji, rozgardiasz myśli i wątpliwości podszyte lękiem przed nieznaną przyszłością. Zdarzyło Ci się kiedyś być w tym mrocznym miejscu? 😉 Co prawda nie da się uniknąć przejściowych problemów i trudności, ale kiedy jesteś w stałym kontakcie ze swoją intuicją i potrafisz zapanować nad kapryśnym umysłem, świat zewnętrzny nie będzie w stanie zburzyć Twojego wewnętrznego spokoju. Ewentualnie wywoła sztorm tylko na chwilę, bo przecież masz w sobie nawigację, która podpowiada najlepsze rozwiązania i prowadzi Cię ku pragnieniom serca. 

Wiesz już, jak rozpoznać komunikaty płynące z Twojego wnętrza i jak odróżnić je od myśli, ego, czy emocji? Czytaj dalej, bo za chwilę rozszyfrujemy razem język intuicji! 🙌✨ 

Wewnętrzne rozpoznanie: jak odróżnić intuicję od swoich myśli i emocji?

Intuicja opiera się na ODCZUWANIU i odbieraniu informacji z otoczenia na subtelnym, energetycznym poziomie. Jej komunikaty zawsze są bezpośrednie, krótkie, spójne, spokojne, nawet gdy zawierają w sobie ostrzeżenie. Nie zmieniają się po chwili, tak jak myśli skaczące od jednego scenariusza do drugiego. Czujesz je w swoim ciele i nie masz wątpliwości, że są prawdziwe.

Dopiero po chwili, gdy myślisz o otrzymanej wiadomości, zaczynasz racjonalizować swoje odczucia albo w Twojej głowie pojawi się wewnętrzny krytyk:

na pewno przesadzam, ona/on nie miał tego na myśli. Nie mogę pójść za swoją pasją, bo nie uda mi się na niej zarobić. To nie może się udać, co ja sobie wyobrażam. Nie dam rady tego zrobić, nie mam wystarczających umiejętności/pewności siebie/odwagi/talentu. To nie może być prawda itp.

Wewnętrzny krytyk objawia się pod postacią myśli pełnych strachu, oceniania, kontroli, osądzania, podając powody, dlaczego coś jest niemożliwe do osiągnięcia. Głos ego uruchamia ograniczające przekonania, przeszłe zranienia, nieprzepracowane traumy. Koncentruje się na świecie zewnętrznym: co pomyślą o mnie inni? Jak wypadnę w ich oczach? Jakie korzyści przyniesie mi dana decyzja/sytuacja? Co muszę zrobić, by zyskać aprobatę otoczenia i wreszcie poczuć się wartościowa? Nie zawsze jesteśmy świadomi, że właśnie te pytania stoją za myślami, które podsuwa nam krytykujący głos w głowie. Ego “przemawia” z miejsca braku – skupia się na tym, czego nie mamy albo na przeszłości.

Eckhard Tolle

The ego isn’t wrong, it is just unconscious. When you observe the ego in yourself, you are beginning to go beyond it. Don’t take the ego too seriously…Above all, know that the ego isn’t personal. It isn’t who you are.

Różnica między emocjami a czuciem (odczuwaniem)

A jak jest z emocjami? Czasem pojawiają się znienacka i przytłaczają swoją intensywnością. W przypływie fali emocji trudno jest się skoncentrować i dotrzeć do spokojnego miejsca w sobie. Mamy wówczas wrażenie pośpiechu, chaosu, jesteśmy niespokojni, dodatkowo pojawia się strumień myśli, który jeszcze bardziej nakręca daną emocję.

Natomiast odczuwanie to bycie w swojej energii i uważność, gdy pod wpływem miejsca/osoby/sytuacji/inspiracji coś w nas się zmienia – czujemy, że nasze osobiste wibracje się podnoszą lub wręcz przeciwnie: odbieramy subtelny sygnał, że coś jest nie tak. Nie potrafimy logicznie wytłumaczyć, dlaczego tak jest, po prostu to wiemy i już. Tylko, gdy potrafimy się wyciszyć, zatrzymać, zakotwiczyć w ciele i zrobić w sobie przestrzeń wolną od rozbieganych myśli, intuicja może wysunąć się na pierwszy plan.

Język intuicji: w jaki sposób Twój wewnętrzny przewodnik się z Tobą kontaktuje? Jak słuchać swojej intuicji?  

Język intuicji 1: zwracaj uwagę na sygnały płynące z ciała

Ciało nie kłamie i nigdy się nie myli. Niestety często jest tak, że wierzymy w to, co podpowiada nam umysł, ignorując komunikaty, które wysyła nam ciało. Zawsze, gdy robię coś wbrew sobie, zaczynam źle się czuć fizycznie: pojawia się ból brzucha, zniechęcenie, ogólne złe samopoczucie. Po tym poznaję, że znalazłam się w nieodpowiednim dla mnie miejscu albo otaczają mnie niewłaściwi ludzie. Kiedyś szukałam logicznych wytłumaczeń i nie słuchałam mądrości ciała, teraz wiem, że intuicja próbuje mi przekazać: to środowisko nie jest dla Ciebie odpowiednie, wycofaj się.  

Przewlekły stres i objawy somatyczne są wyraźnymi podpowiedziami, że coś w naszym życiu wymaga zmiany. Gdziekolwiek jesteś i w jakimkolwiek towarzystwie przebywasz, zadawaj sobie pytanie będące kluczem do intuicji: JAK SIĘ TU CZUJĘ? Kiedy Twoje ciało jest zrelaksowane, doświadczasz przypływu entuzjazmu albo otulającego spokoju, zmierzasz w dobrym kierunku, jesteś we właściwym miejscu.  

Język intuicji 2: najważniejsze są wibracje – zaufaj odczuwanej energii

Oprócz wyraźnych sygnałów płynących z ciała Twoja intuicja przez cały czas komunikuje się z Tobą na energetycznym, subtelnym poziomie – niewidocznym dla oka, nieubranym w słowa. Odbiera informacje z otoczenia: możesz je poczuć w ciele jako wibracje. Kiedy energia w miejscu, w którym przebywasz, jest dobra, doświadczasz wysokich wibracji: po prostu czujesz się dobrze, Twoje wnętrze wypełnia harmonia, masz ochotę działać, doświadczać, odkrywać, chłoniesz teraźniejszą chwilę, pozytywne nastawienie przychodzi z łatwością, wypełnia Cię radość.

Natomiast gdy coś jest nie w porządku, Twoje osobiste wibracje się obniżają: tracisz entuzjazm, czujesz, jak uchodzi z Ciebie energia, a w ciele pojawia się zmęczenie. Właśnie tak dzieje się, np. kiedy mamy do czynienia z toksycznymi ludźmi, którzy swoim zachowaniem żerują na naszych wewnętrznych zasobach.

Shakti Gawain

Trusting your intuition means tuning in as deeply as you can to the energy you feel, following that energy moment to moment, trusting that it will lead you where you want to go and bring you everything you desire

Serdeczna przypominajka: kluczem do intuicji jest zaufanie do siebie

Pamiętaj: kluczem do intuicji jest zaufanie. Bez zaufania do siebie będziesz podważać swoje odczucia i szukać logicznych uzasadnień. Jeśli chcesz mieć silniejszy kontakt z intuicją, ćwicz samoobserwację, jak najczęściej przebywaj w teraźniejszej chwili, zrób w sobie wolną, cichą przestrzeń (bez kompulsywnych myśli) i otwórz się na słuchanie swojego wnętrza bez opowiadania różnych historii w głowie i tworzenia założeń.

Koniecznie zajrzyj też do tych artykułów:

JAK ZAUFAĆ SOBIE I PODĄŻAĆ ZA INTUICJĄ? 5 PODPOWIEDZI

SAMOOBSERWACJA: KLUCZ DO TRANSFORMACJI SIEBIE I SILNEJ INTUICJI

Język intuicji 3: ufaj swoim przeczuciom

Czy przeczucie to to samo, co intuicja? Tak – intuicja może się z Tobą komunikować również w formie niewytłumaczalnego, nieracjonalnego przeczucia. Po prostu masz wewnętrzną pewność, że coś się wydarzy albo coś pójdzie nie tak, lub wręcz przeciwnie: dana decyzja zaprowadzi Cię do upragnionego rezultatu. Czujesz to i wiesz, mimo że nie potrafisz znaleźć logicznego wytłumaczenia. To właśnie intuicja, której mądrość zakotwiczona w teraźniejszej chwili potrafi wytropić, co przyniesie niedaleka przyszłość.

Język intuicji 4: daj się poprowadzić nagłemu przypływowi inspiracji

Natchnienie, zapał do twórczego działania, podnoszące na duchu uczucie, kiedy zobaczysz lub usłyszysz coś, co z Tobą rezonuje. Te ulotne chwile zachwytu, które łatwo jest przegapić w codziennym pędzie, to również podpowiedzi intuicji. Przypływ inspiracji nigdy nie jest przypadkowy – w ten sposób Twoja dusza pokazuje Ci, w którą stronę masz podążać. Delikatnie podpowiada, co jest cząstką Ciebie. Inspirację czujesz w sobie, pojawia się jak podmuch, ciepłego letniego wiatru i rozbudza radość. Nie jesteś w stanie jej sobie wmówić lub przekonać się logicznymi argumentami, że dana rzecz, miejsce, aktywność Ci się podoba – po prostu tak jest.  

Za każdym razem, gdy poczujesz przypływ inspiracji, zatrzymaj się, poobserwuj to uczucie, baczniej mu się przyjrzyj i nie wypuszczaj z rąk. 😊 Pójdź dalej w tę stronę i eksploruj ten piękny impuls – wypełnij nim swoją codzienność.  

Język intuicji 5: pielęgnuj ciche momenty uważności – w nich intuicja przemawia spontanicznie

Pośpiech, nieustanne działanie i wszędobylska zajętość odwracają naszą uwagę od własnego wnętrza. Nie pozostawiają przestrzeni dla intuicji, która do płynnej komunikacji potrzebuje cichych momentów uważności. Właśnie wtedy robisz w sobie miejsce na twórcze pomysły, spontanicznie pojawiające się słowa, wsłuchiwanie się w swoje potrzeby. Masz okazję spotkać się ze sobą na znacznie głębszym poziomie i sprawdzić, jaki komunikat się w Tobie pojawi.  

W jaki sposób zyskasz więcej momentów uważności? Mniej działaj, więcej bądź. Spędzaj czasz we własnym towarzystwie, ograniczając bodźce z zewnątrz. Wybierz się na spacer albo przejażdżkę rowerem. Usiądź, zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów. Praktykuj jogę. Weź dłuższą, relaksującą kąpiel. Podziwiaj naturę. Namaluj obraz. Rób to, co lubisz – to, co sprawia, że Twoje myśli cichną i bledną, a codzienne sprawy schodzą na dalszy plan.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!