Dryfowanie przez codzienność prędzej czy później kończy się rozczarowaniem lekko zabarwionym tęsknotą za utraconym czasem. Co czujesz, kiedy spoglądasz wstecz? Kiedy przyglądasz się swoim doświadczeniom, wspomnieniom, decyzjom? Czy zawsze współgrały z Twoją wewnętrzną prawdą i zaprowadziły Cię do upragnionej destynacji? Nawet jeśli nie, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by chwycić za stery swojego przeznaczenia: przestać bezwiednie dryfować i przejąć dowodzenie prowadzące do lepszej przyszłości. Takiej, która obdaruje Cię głębokim poczuciem spełnienia, spokojem, słodką satysfakcją i twórczą inspiracją.

Najważniejsze to obrać właściwy kierunek (właściwy, czyli w 100% Twój). Dać się prowadzić intuicji, poznać swoje marzenia i potrzeby serca, aż wreszcie otrzepać się z kurzu czyiś poglądów i recept na szczęście. Przygotowałam dla Ciebie 10 arcyważnych pytań, które pomogą Ci odkryć swoje przeznaczenie i budować życie marzeń — cokolwiek to dla Ciebie oznacza. Pamiętaj: wszystko zaczyna się od dobrego wglądu w siebie! 😊✨

Demaskowanie rzeczywistości: dlaczego warto zadawać sobie pytania?

Każdy dzień ma swoje stałe elementy. Poruszamy się w rutynie obowiązków, pracy, załatwiania spraw, robienia tego, czego się od nas wymaga. W zajętości i pośpiechu zapominamy, że czasem warto się zatrzymać. Nie tylko po to, by odpocząć, zregenerować siły i po prostu odetchnąć, ale też w celu demaskowania rzeczywistości. Sprawdzania, czy jesteśmy w miejscu, w którym chcemy być i czy na pewno działamy w zgodzie ze sobą.

Do wszystkiego można się przyzwyczaić — nawet do niezbyt wygodnych butów. Choć uwierają, wierzymy, że rozejdą się po czasie – tak, jak niektóre sytuacje. Zdarza się, że zbyt często idziemy na kompromisy i racjonalizujemy swoje odczucia. Zostajemy w miejscu, które nas uwiera z różnych zamaskowanych powodów: obawiamy się zmian, nie chcemy stracić bezpiecznej przystani, chowamy się przed dodatkowym wysiłkiem związanym ze stresem i wychodzeniem z wygodnej strefy komfortu. Boimy się przyznać przed sobą, że nasze życie wymaga rewolucji i odważnych decyzji. Przemykamy przez kolejne tygodnie, miesiące i lata w stanie hibernacji, sprytnie omijając drażliwe tematy: przecież mogłoby być jeszcze gorzej.

Zadawanie sobie pytań (nierzadko trudnych, zmuszających do uwolnienia różnych emocji) sprawia, że dostrzegasz prawdę. Wychodzisz ze stanu hibernacji, zatrzymujesz się w pędzie życia i zaczynasz widzieć więcej. Łączysz się ze sobą na znacznie głębszym poziomie i wyraźniej słyszysz swoją intuicję. Najpierw szukasz odpowiedzi, a potem uruchamiasz lawinę pomysłów i dojrzewasz do zmian, które od dawna kiełkowały na dnie serca niezauważone, delikatnie domagające się o uwagę w chwilach większej uważności.

Dzięki pytaniom kontaktujesz się ze sobą: dostrzegasz potrzeby, rozpoznajesz marzenia, nabierasz samoświadomości i otwierasz oczy na wszystko, co niekoniecznie napełnia Cię zachwytem i dobrą energią, a to pierwszy i najważniejszy krok do tworzenia przyszłości według Twojego autorskiego scenariusza. 😊

10 pytań, które pomogą ci odkryć swoje przeznaczenie

Zanim poznasz poniższe pytania i zajrzysz po odpowiedzi do swojego wnętrza, daj sobie prawo do odpowiadania bez żadnych ograniczeń. Przyjmij, że nie ma rzeczy niemożliwych, pozwól się ponieść wyobraźni i ochoczo przywitaj wszystkie spontaniczne myśli będące subtelnymi podpowiedziami intuicji. Podejdź do tego zadania z dozą kreatywności i twórczego eksperymentowania. Bez oceniania, osądzania, podcinania sobie skrzydeł i skupianiu się wyłącznie na realnych aspektach. Dopuść do siebie wszystko to, co wydaje się nielogiczne, poplątane, nieosiągalne, a jednocześnie ekscytujące, ciekawe i niesamowite – tylko w ten sposób rozpoznasz, co Ci w duszy gra. 😉

A jeśli przy jakimś pytaniu poczujesz blokadę i nie usłyszysz odpowiedzi, nie nakładaj na siebie presji – nigdzie nie musisz się śpieszyć. Zasiej je w swoim wnętrzu i cierpliwie poczekaj na wskazówki.

Pytanie 1: Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Rozpoznaj wartości

Wartości są Twoją nawigacją — zawsze wskazują właściwy kierunek, pomagają podejmować decyzje, aż wreszcie: upraszczają życie. Zmniejszają też ryzyko, że zrobisz coś wbrew sobie.

Barbara De Angelis

Living with integrity means behaving in ways that are in harmony with your personal values

Przykłady wartości: niezależność, szczerość, miłość, rodzina, kreatywność, zdrowie, efektywność, optymizm, bezpieczeństwo, sukces, samodoskonalenie, zaufanie, ciekawość, rozwój, elastyczność, wolność, otwartość, spokój wewnętrzny, szczerość.

Pytanie 2: Jak definiujesz sukces i szczęście?

Wyobrażenia o szczęściu i sukcesie są często zlepkiem obserwacji, wychowania, oczekiwań innych ludzi — nie mają nic wspólnego z tym, co czujesz w swoim sercu. Stała praca w dużej firmie, założenie rodziny w określonym wieku, stabilność i własne mieszkanie na kredyt stały się foremką, w którą wciska nas społeczeństwo. Nie ma w niej nic złego, jeśli wybierasz ją w 100% świadomie i odnajdujesz spełnienie. W przeciwnym razie tkwisz w schemacie i tłumaczysz sobie, że przecież tak musi być, na tym polega dorosłe życie. Czy na pewno? 😉 Jak najszybciej zastąp sztywny schemat własnymi definicjami szczęścia i sukcesu. W ten sposób uwolnisz się z ciasnych ramek ograniczeń i rozwiniesz skrzydła na swoich zasadach. Nie będziesz też budować przyszłości na fundamentach przekonań kogoś innego.

Pytanie 3: Jakie są Twoje największe marzenia?

Odważ się marzyć — to nic nie kosztuje, a powie Ci wiele o Tobie! Co kryje się w każdym pojedynczym mniejszym i większym marzeniu? Wiedza o Twoich potrzebach, zainteresowaniach, wartościach, życiu, które pragniesz prowadzić, choć skrywasz te informacje na dnie serca i nie dopuszczasz ich do świadomości.

Nie porzucaj swoich marzeń, bo wydają się głupie, dziecinne, nierealne, zbyt wygórowane. To one są Twoim największym skarbem. Wskazują Ci miejsce w przyszłości, do którego Twoja dusza stara się dotrzeć. Jeśli wyruszysz w ich stronę, codzienność nabierze zupełnie nowej jakości i zaczną dziać się rzeczy (nie)możliwe. 😊

Pytanie 4: Jakiej zmiany w życiu pragniesz najbardziej?

Zrób dokładny audyt swojej obecnej sytuacji życiowej. Gdzie jesteś, a gdzie pragniesz być za 3, 5, 10 lat? Co aktualnie uwiera Cię i unieszczęśliwia? A może wszystko układa się po Twojej myśli? Określ, jakiej zmiany pragniesz najbardziej i czy jest coś, co blokuje Cię przed jej wprowadzeniem. 

Pytanie 5: Jakie doświadczenia najbardziej ukształtowały Twój charakter?

Doświadczenia (tak jak marzenia) to Twoje skarby. Cenne lekcje, unikalne przeżycia, ślady, które zapisały się w Tobie na zawsze. Najczęściej trudne, czasem wręcz traumatyczne doświadczenia znacząco wpłynęły na to, jakimi osobami teraz jesteśmy. Możesz zrobić z nich coś wspaniałego — podzielić się nimi ze światem, stworzyć dzieło, pomóc innym osobom. Pamiętaj, że nie pojawiły się w Twoim życiu przez przypadek — zauważ ich wartość.

Pytanie 6: Co sprawia, że żyjesz obecną chwilą?

Podpowiedzi intuicji dotyczące przeznaczenia łatwo jest przegapić. Są subtelne i mogą nawet wydawać się mało znaczące – szczególnie gdy Twój umysł od razu zaczyna racjonalizować i przekonywać Cię, że nic z tego nie będzie. Krótkie chwile zachwytu, przypływ inspiracji, złapanie się na tym, że zapominasz o płynącym czasie podczas danej czynności – to wskazówki płynące z Twojego wnętrza. Czy wiesz, już co sprawia, że żyjesz obecną chwilą? 😊  

Pytanie 7: Jak wyobrażasz sobie najlepszą wersję swojej przyszłości?

By aktywnie tworzyć życie swoich marzeń, dobrze jest raz na jakiś czas wybierać się na wycieczki do przyszłości, używając do tego celu wyobraźni. Zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów — gdzie teraz jesteś? Jaką przyszłość pragniesz dla siebie stworzyć? Poczuj ją, zobacz, a potem wróć do obecnej chwili i zacznij działać! 😉

Pytanie 8: Kim pragniesz się stać?

Robiąc wycieczki do przyszłości, możesz też bliżej przyjrzeć się wymarzonej wersji Ciebie. Co robisz? Jak wyglądasz? Kim jesteś? Jakie cechy są Ci bliskie? Czasem zapominamy, że mamy prawo się zmieniać, wychodzić poza to, co aktualnie myślimy o sobie, bazując na doświadczeniach z przeszłości. Możemy poznawać siebie na nowo i świadomie porzucać zachowania, nawyki, przekonania, które nie wspierają naszego dobrostanu.  

Poczytaj więcej o transformacji siebie poprzez samoobserwację TUTAJ.

Pytanie 9: Jakie możliwości masz w miejscu, w którym teraz jesteś?

Wybiegając myślami w przyszłość, próbując uchwycić to, co pragniesz stworzyć, nie zapomnij o teraźniejszości. Już teraz masz przed sobą mnóstwo możliwości, których być może nie dostrzegasz w codziennym pośpiechu. Pamiętam, jak pierwszy przyszłam na darmowe zajęcia jogi organizowane w moim mieście. Nie przypuszczałam, że praktyka zostanie ze mną na dłużej i znacząco wpłynie na moje obecne życie. Kilka lat temu wzięłam też udział w bezpłatnym kursie przygotowującym do zawodu Social Media Managera, co okazało się pierwszym krokiem do kreatywnej pracy w agencjach reklamowych. Rozglądaj się dobrze, jakie możliwości ma dla Ciebie miejsce, w którym obecnie jesteś i próbuj nowych rzeczy – odkryjesz wiele ciekawych ścieżek! 😊  

Pytanie 10: Jakie przekonania trzymają Cię w obecnym położeniu?

Nie jestem wystarczająco utalentowana. Już za późno na zmiany. Innym zawsze powodzi się lepiej. Nie dam sobie rady. Nie mam wystarczająco czasu, by bliżej się sobie przyglądać. Brakuje mi pewności siebie. I tak na pewno nie dostanę tej pracy – jest wiele osób lepszych ode mnie.

Właśnie tak objawiają się ograniczające przekonania, czyli myśli o dużej,destrukcyjnej mocy, które nie pozwalają Ci iść do przodu. Uważaj na nie, podważaj ich prawdziwość, porzucaj je bez żalu i zastępuj dobrymi nawykami myślowymi: jakimi? Zapraszam Cię do wpisu: 11 NAWYKÓW MYŚLOWYCH POTRZEBNYCH DO SPEŁNIANIA MARZEŃ.

Powodzenia w odkrywaniu własnej, unikalnej drogi i sekretów przeznaczenia! 😊✨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!