Każdy z nas nosi w sobie różne pragnienia i chęć stworzenia udanego, szczęśliwego życia, choć nie wszystkim się to udaje. Czasem na drodze do wymarzonej przyszłości napotykamy przeszkody i trudne doświadczenia, ale to właśnie one kształtują charakter — uczą nas najwięcej. Zanim jednak zmierzyliśmy z danym wydarzeniem, przyciągnęliśmy je do swojej rzeczywistości siłą własnego umysłu. Jako kreatorzy przeznaczenia powinniśmy pamiętać, że to właśnie myśli piszą scenariusz naszej osobistej historii i znacząco wpływają na koleje losu. Uwaga na zasadzkę: nie wystarczy zastąpić negatywnych myśli pozytywnymi: tym bardziej że często nie pokrywają się z tym, jak czujemy się w środku, nie są autentyczne. W programowaniu podświadomości i skupianiu uwagi na dążeniach pomogą afirmacje będące odżywczym pokarmem dla duszy: o ile są zgodne z naszymi wewnętrznymi przekonaniami.

Niezwykła siła umysłu: każda myśl jest jak zaklęcie 

Zanim przyjrzymy się bliżej, czym są afirmacje i jak je stosować, zatrzymajmy się na chwilę przy samych myślach. Zazwyczaj dajemy im pełną swobodę. Biegają z jednego krańca głowy do drugiego. Jedne wpadają i od razu uciekają, inne nie dają nam wytchnienia, dostając się aż do samego środka serca i wywołując określone emocje. Skąd się biorą? Najczęściej z otoczenia (przejmujemy je od innych ludzi lub wyciągamy wnioski z ich zachowania), ale także z podświadomości: nieuświadomionej części ludzkiej psychiki. Podświadomość to prawdziwy zbiornik naszych odczuć, przeżyć, doświadczeń, nawyków, koncepcji, wyobrażeń, odbioru zewnętrznego świata, postrzegania siebie i wszystkiego dookoła.

Wayne Dyer

What we think determines what happens to us, so if we want to change our lives, we need to stretch our minds.

Myśli są tak naprawdę wierzchołkiem góry lodowej tego, co dzieje się wewnątrz. Wskazują na to, co w sobie nosimy, z czym próbujemy sobie poradzić lub co chcemy stłumić, a czego często nie zauważamy zajęci bieżącymi sprawami. Obserwując myśli, możemy dostrzec, na czym tak naprawdę się skupiamy, gdzie jest nasza uwaga, która determinuje działania. Odkryjemy też, jaką relację mamy ze sobą, z innymi i ze światem.

Funkcjonując w codzienności, zapominamy, jak duże znaczenie mają nasze własne myśli w kontekście kreowania przyszłości. Skupiamy się bardziej na słuchaniu opinii, komunikatów z zewnątrz. Szukamy przewodników, potrzebujemy autorytetów — choć wpływ mają na nas również przypadkowe osoby, nawet takie, których nie znamy (jeśli im na to pozwolimy). Nic dziwnego, że w tym wszystkim gubimy siebie i automatycznie zezwalamy, żeby przypadkowe myśli biegały coraz szybciej. Czy zdajemy sobie sprawę z treści krążących w głowie, czy też nie: wszystkie działają jak zaklęcia. Manifestują jedną z wersji przyszłości. Z tego powodu tak ważne jest, żeby wiedzieć, o czym myślimy i przejąć w ten sposób kontrolę nad umysłem. Chcemy przecież, by działał na naszą korzyść i nie sabotował działań, gdy próbujemy dosięgnąć gwiazd. ✨

Czym są afirmacje? Jak wpływają na podświadomość i świadomy umysł? 

Wiemy już, że każda myśl zabarwiona emocjonalnie jest jak zaklęcie, które spełni się niezależnie od tego, czy sobie to uświadamiamy, czy też nie. Czym w takim razie są afirmacje? To zaklęcia o podwójnej mocy, bo tworzymy je samodzielnie i w pełni świadomie. Nakierowujemy umysł, na wszystko, co chcemy przywitać w swoim życiu. O wiele łatwiej przychodzi nam realizowanie postawionych celów, ponieważ właśnie na ich realizacji się skupiamy. Zaczynamy sami programować podświadomość, uwalniając się od przeszłości, ograniczających przekonań, krytyki, wątpliwości i strachu. Nawet gdy pojawiają się od czasu do czasu, doskonale potrafimy sobie z nimi poradzić.


Afirmacja to stwierdzenie, że coś istnieje lub jest prawdą. Spójrz na swój własny umysł jak na ogród. Jesteś ogrodnikiem, afirmacje zaś to nasiona (myśli), które świadomie wysiewasz w glebie swojej podświadomości. Cokolwiek zasiejesz w swojej podświadomości, stanie się plonem, który zbierzesz w swoim ciele i otoczeniu. Z tego powodu niezwykle ważne jest, abyś wyświetlał pozytywne obrazy na ekranie filmowym swojego umysłu, wierząc z całych sił, że obrazy te SĄ rzeczywistością, w której bytujesz tu i teraz.

Fragment książki: „Sztuka afirmacji. Uwolniona potęga podświadomości” autorstwa dr Josepha Murphyego4 powody, przez które afirmacje nie działają: pułapka pozytywnego myślenia 

Jak już wspomniałam na początku wpisu, nie wystarczy zastąpić negatywnych myśli pozytywnymi, co wydaje się logiczne. Gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak potężny jest nasz umysł, od razu zaczynamy afirmować i zwracać większą uwagę na jakość myśli. Po pewnym czasie możemy zauważyć, że nic się nie zmieniło: dalej czujemy się tak samo i nie widzimy upragnionych zmian w życiu. Gdzie popełniliśmy błąd? Dlaczego afirmacje nie zadziałały? Prawdopodobnie podeszliśmy do tematu zbyt racjonalnie i powierzchownie:

Powód 1: Formułujemy afirmacje, które nic dla nas nie znaczą

Magia afirmacji polega na wyrażaniu myśli, które przyjmujemy za prawdę. Są z nami spójne i mają dla nas głębokie znaczenie. Jeśli traktujemy afirmowanie wyłącznie jako ćwiczenie lub powinność, pozytywne stwierdzenia stają się wyłącznie pustymi zdaniami: szybko o nich zapominamy. Afirmacje wymagają naszego zaangażowania emocjonalnego. Nie powinny bytować wyłącznie w głowie, ale także przedostać się do serca. 

Earl Nightingale

Whatever we plant in our subconscious mind and nourish with repetition and emotion will one day become a reality.

Powód 2: Jesteśmy w sprzeczności z tym, co myślimy i czujemy 

Możemy miesiącami myśleć o bogactwie, ale gdy cały czas narzekamy na wysokie rachunki, czy zbyt małą wypłatę, kręcimy się w kółko. Myśli nie współgrają z tym, jak się czujemy, a uczucia zawsze są silniejsze. Ponadto mamy wrażenie, że się okłamujemy: „Mówię sobie, że jestem bogata, a w rzeczywistości nie starcza mi do końca miesiąca.” Zamiast podnieść się na duchu, tak naprawdę pielęgnujemy negatywne nastawienie.

Powód 3: Brakuje nam wiary w siebie, afirmacje stają się życzeniami

Choć staramy się przejąć kontrolę nad umysłem, gdzieś głęboko nie wierzymy, że zasługujemy na wszystko, co najlepsze. Zatapiamy się w fantazjach. Potrafimy zobaczyć najlepszą wersję przyszłości, wiemy, czego chcemy, ale nie uznajemy własnej mocy i sprawczości. Koncentrujemy się na przyszłości. Wyobrażamy sobie, jak będziemy się czuć, kiedy nasze pragnienia się urzeczywistnią. Nieświadomie skupiamy się na braku: teraz jest tak sobie, ale w przyszłości będzie lepiej. Afirmacje nie są naszą prawdą TU I TERAZ, a tylko obietnicą, życzeniem, odskocznią. Nie nadajemy na tych samych falach, co obiekty naszych zainteresowań: stawiamy je na piedestale.

James Pierce

The mind reflects the world, and the world reflects the mind.

Powód 4: Afirmujemy, ale nie zmieniamy nawyków myślowych

Jeśli chcemy dzięki afirmacjom przeprogramować podświadomość i wykorzystać siłę umysłu, powinniśmy zauważać, jakie mamy myśli w ciągu dnia podczas różnych sytuacji. Jeśli zależy nam, aby w naszym życiu pojawiło się więcej życzliwych i pogodnych ludzi, a nie najlepiej myślimy o koleżance z pracy, znów jesteśmy w sprzeczności. Zachowując uważność, możemy wyłapywać nawyki myślowe i od razu zasiać pozytywne ziarna, ale też przyjrzeć się swoim postawom. Czy na pewno jesteśmy z nich zadowoleni? Skąd się wzięły? Z jakich doświadczeń wynikają? A może wciąż żyją w nas emocje wymagające przepracowania, zanim zaprojektujemy nasz wewnętrzny ogród na nowo?

Co wzmocni działanie afirmacji? 

Opanowanie sztuki afirmacji z pewnością wymaga odrobiny wprawy, treningu i czasu. Pomocna będzie też umiejętność wyciszania umysłu i relaksacji. Gdy nasza głowa nie jest zajęta bieżącymi sprawami, problemami i obowiązkami, całą energię możemy skierować na odżywcze, wspierające myśli, które samodzielnie wybieramy. Działanie afirmacji wzmocni:

Wdzięczność i skupienie się na tym, co już mamy  

Afirmacje nie powinny kierować naszej uwagi na przyszłość, dlatego w ich formułowaniu warto docenić to, co już udało nam się osiągnąć i wyrazić wdzięczność. W ten sposób otwieramy się na otrzymywanie i w pełni akceptujemy teraźniejszość. Nie pojawia się w nas uczucie braku lub niedostatku, co blokuje działanie afirmacji.  

Nabieranie świadomości swoich myśli 

Czasem, gdy próbujemy zmienić nawyki myślowe, chcemy, żeby stało się to z dnia na dzień. Zarzucamy sobie, że znów daliśmy się wciągnąć w stary schemat postępowania, co obniża nastój i sprowadza nas do niższych wibracji. Tak naprawdę najważniejszą kwestią jest nabieranie świadomości swoich myśli — samo zauważenie, że zareagowaliśmy automatycznie, wystarczy. Możemy bez osądu przyjrzeć się myślom, które nas ograniczają, demotywują czy smucą i odkryć, jakie doświadczenia się za nimi kryją. Świadomość oznacza wolność.

Formułowanie afirmacji w zgodzie z tym, co czujemy 

Afirmacje nie mogą być zbyt ogólne i niedokładne. Wówczas stają się nic nieznaczącymi sloganami, a więc nie trafią do przestrzeni serca. Zawsze muszą współgrać z tym, co czujemy, ale pomogą też zmienić stan emocjonalny. Jeśli odczuwamy zniechęcenie, znużenie, smutek czy brak inspiracji, odpowiednie afirmacje podziałają jak wsparcie przyjaciela.  

Wyciszenie w ciągu dnia, medytacja, rozładowanie stresu 

Tyle codziennych spraw woła o naszą uwagę. Poruszamy się od zadania do zadania, działa na nas nieograniczona liczba bodźców. Nic dziwnego, że zmagamy się z natłokiem myśli, które nie potrafią się zatrzymać. Zastępowanie ich afirmacjami na nic się nie zda. Najpierw musimy zorganizować w sobie spokojną, wolną przestrzeń. Wsłuchać się w siebie. Odciąć się na chwilę od zgiełku problemów, obowiązków, szumu, hałasu.

Afirmowanie przed snem 

Pora tuż przed zaśnięciem idealnie nadaje się do wizualizacji i afirmowania — wówczas podświadomość jest bardziej podatna na sugestie. Bardzo lubię słuchać afirmacji połączonych z medytacją prowadzoną. Nie tylko nastawiam się w ten sposób na tworzenie najlepszej wersji przyszłości, ale mogę pobyć we własnej energii, wsłuchać się w intuicję i głęboko się odprężyć.

Jakie zaklęcie dziś wybierasz? 🥰

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!