W naszej życiowej podróży nieustannie doświadczamy, mierzymy się z różnymi wyzwaniami, nie jesteśmy w stanie uniknąć tymczasowych turbulencji. Uczymy się, błądzimy, wprowadzamy zmiany, które czasem pojawiają się znienacka, bez naszej wyraźnej woli. Spotykamy rozmaitych ludzi. Dookoła nas tak dużo się dzieje. Nie mamy wpływu na wszystkie zdarzenia. Nigdy nie wiemy, kiedy dokładnie przyjdzie nam stanąć twarzą w twarz z przeciwnościami. Czy przeżywając trudne chwile, nadal możemy zachować kojący spokój? Jak nie stracić z oczu wizji swojej wymarzonej przyszłości, działać mimo niesprzyjających warunków i po prostu dobrze się czuć? Sekret tkwi w wewnętrznej sile.  

Wewnętrzna siła — niezawodna tarcza ochronna 

Momenty zagubienia. Zwątpienie. Niepewność. Wahanie. Nagłe zdarzenie wywracające naszą rzeczywistość do góry nogami. Szukanie właściwej drogi. Rozstrzyganie życiowych dylematów albo po prostu konieczność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Czasem nawet drobiazgi, takie jak nieprzyjemna uwaga koleżanki z pracy, czy spóźniony autobus wprowadzają szczyptę chaosu do naszego umysłu i zaczynamy odczuwać psychiczny dyskomfort. Rozpraszamy się i wpadamy w spiralę stresu. Nasza motywacja do działania automatycznie spada, ponieważ skupiamy całą uwagę na tym jednym, negatywnym zdarzeniu.

Anna Freud

I was always looking outside myself for strength and confidence, but it comes from within. It is there all the time.

Prawda jest taka, że życie nigdy nie będzie idealne, perfekcyjne, doskonałe, ale właśnie w tym tkwi jego piękno. Doświadczamy całej palety różnych emocji, a gorsze momenty uczą najwięcej — motywują do wprowadzenia zmian i wyjścia poza strefę komfortu. Nie chodzi więc o to, żeby czekać na lepszą przyszłość lub brak negatywnych bodźców. Kiedy wszystko układa się po naszej myśli i mamy dobry dzień, automatycznie stajemy się zadowoleni i naładowani pozytywną energią. Chodzi raczej o to, żeby niezależnie od okoliczności i zewnętrznych zdarzeń czuć w sobie siłę — pewność, spokój, cierpliwość, sprawczość, stabilność, chęć do szukania rozwiązań.

William Ernest Henley

I am the master of my fate. I am the captain of my soul.

Wewnętrzna siła jest niezawodną tarczą każdego z nas. Sprawia, że osiągamy zamierzone cele i potrafimy świadomie zarządzać naszym umysłem — nie karmimy się negatywnymi myślami, tylko udzielamy sobie wsparcia. Dzięki wewnętrznej sile stajemy się kapitanem naszego życiowego statku, a gdy pojawia się sztorm, płyniemy dalej. Nasze samopoczucie i nastawienie nie jest tak bardzo zależne od zewnętrznych wydarzeń i zdecydowanie lepiej radzimy sobie w trudniejszych momentach. Zwiększa się nasza odporność psychiczna.

Jak budować swoją wewnętrzną siłę? Pomocne wskazówki

Każdy z nas ma w sobie nieograniczone pokłady wewnętrznej siły — musimy jedynie je w sobie odkryć i rozwijać. Wewnętrzna siła tak samo, jak zewnętrzna wymaga treningu. Dobrze wiemy, że jeśli nie pójdziemy na siłownię i nie zaczniemy ćwiczyć, nie wzmocnimy mięśni.

Gdy nie mamy wystarczająco dużo świadomości siebie i słuchamy wyłącznie podpowiedzi umysłu lub opinii innych, nie korzystamy ze swojej wewnętrznej siły. Błądzimy w wątpliwościach, odczuwamy niepokój i nieustannie szukamy. Zatracamy własną autentyczność. Próbujemy dopasować się do oczekiwań społeczeństwa. Tkwimy w przekonaniu, że sami nie damy sobie rady. Potrzebujemy nieustannego potwierdzenia z zewnątrz, że podejmujemy właściwe decyzje.

Jak zatem budować wewnętrzną siłę? Wszystkie wskazówki, z którymi za chwilę się zapoznasz, wynikają z moich osobistych doświadczeń. Według poniższej „recepty” wzmacniam i rozwijam moją wewnętrzną siłę. Może okaże się pomocna również dla Ciebie. 😊

1. Stań się osobą niezależną emocjonalnie – poznawaj siebie 

Czasem jest tak, że uzależniamy nasze poczucie szczęścia i zadowolenia od tego, jak postrzegają i traktują nas inni. Kiedy otrzymujemy pochwałę, komplement, wyrazy uznania lub miłość nasze poczucie własnej wartości szybuje wysoko w górę. Z kolei brak aprobaty otoczenia, krytyka albo nieokazanie zainteresowania nasila niepokój.  

Zdarza się, że nawet nieświadomie liczymy na to, że ktoś inny zajmie się naszymi potrzebami i da nam to, czego aktualnie pragniemy. Boimy się zmierzyć z poczuciem wewnętrznej pustki i braku, więc z niecierpliwością czekamy, na to, co przyniesie przyszłość. Wydaje nam się, że gdy poukładamy nasze życie na zewnątrz, poczujemy prawdziwe spełnienie i ulgę w środku, a jest dokładnie na odwrót. Najpierw musimy skierować uwagę do wnętrza, poznać siebie, odkryć swoje mocne strony, prawdziwe motywacje i dążenia, a także słabości. Będziemy wówczas wiedzieć, co jest dla nas najlepsze i jak sobie to dostarczyć. Staniemy się samowystarczalni i wolni. Weźmiemy pełną odpowiedzialność za nasze szczęście. Stworzymy głębokie, trwałe relacje pozbawione żądań, wymagań i niezdrowego przywiązania. Wewnętrzna siła wynika w dużym stopniu właśnie z niezależności emocjonalnej.  

2. Rozwijaj swoje talenty

Co lubisz robić w wolnym czasie? Jakie zajęcia sprawiają, że tracisz poczucie czasu i czujesz ekscytację? W czym jesteś dobra? Za czym tęsknisz, gdy musisz zajmować się codziennymi powinnościami? Kiedy odczuwasz prawdziwą, wewnętrzną radość? Czym chciałabyś się zajmować, gdyby nie było żadnych ograniczeń?

John W. Gardner

True happiness involves the full use of one’s power and talents.

Słowo „talent” brzmi jakoś tak górnolotnie, dlatego często utożsamiamy je z niemal nadprzyrodzonymi siłami. 😉 Kojarzymy talent z malarstwem, śpiewem, tańcem, czy ponadprzeciętną grą na instrumencie. Obserwujemy ludzi, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli spektakularny sukces i zaczynamy wątpić w siebie. Tymczasem talent to nasze naturalne, wrodzone predyspozycje. Kiedy zaczniesz poznawać siebie i spędzać ze sobą czas, odkryjesz swoje unikalne talenty. Pomyśl też o tym, co lubiłaś robić w dzieciństwie. Podążaj za zainteresowaniami i ciekawością. Jeśli już znasz swoje talenty, skoncentruj się na ich rozwijaniu. Rozkwitniesz wewnętrznie.

Johann Wolfgang von Goethe

The person born with a talent they are meant to use will find their greatest happiness in using it.

3. Świadomie zarządzaj swoim umysłem i trenuj uważność 

Kiedy czujesz, że tracisz grunt pod nogami, czy faktycznie tak jest? Zazwyczaj to nasze myśli wpędzają nas w spiralę stresu, a rozgorączkowany umysł wyolbrzymia sytuację. Skupiamy się na tym, co mogłoby się stać, wychodzimy 5 kroków do przodu w przyszłość, nadmiernie analizujemy, rozważamy różne scenariusze, zastanawiamy się, co ktoś o nas pomyślał. Natłok dołujących myśli odcina nam dostęp do naszej wewnętrznej siły. Tkwimy w bezradności i lęku: „co jeśli”.

Marcus Aurelius

You have power over your mind – not outside events. Realize this and you will find strength.

Gdy świadomie zarządzamy naszym umysłem, czyli kierujemy myśli na to, co jest dobre w naszym życiu oraz na to, do czego dążymy, przejmujemy kontrolę. Zawsze powinniśmy trzymać się obiektywnych faktów, nie wyciągać pochopnych wniosków i nie brać do serca każdej myśli, która się w nas pojawia.

Żeby umysł stał się naszym sprzymierzeńcem, musimy go trenować i ograniczyć myślenie nawykowe. Jak tego dokonać? Warto po prostu ćwiczyć uważność, czyli bycie w teraźniejszości.

4. Zawsze znajduj czas na odpoczynek i praktykę wdzięczności 

W zabieganym dniu pełnym różnych obowiązków często zapominamy o sobie. Nasze osobiste samopoczucie spada na dalszy plan, więc wieczorem czujemy nie tylko zmęczenie, ale także napięcie i nieuzasadnioną frustrację.

Tymczasem możemy czerpać zadowolenie i szczęście z małych, codziennych przyjemności, znajdując czas na relaks. Prawdziwy odpoczynek osiągamy zazwyczaj po prostu, robiąc to, co lubimy i gwarantując sobie odpowiednią dawkę snu.

Zawsze warto też pod koniec dnia wymienić wszystkie rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. W ten sposób od razu podniesiemy poziom własnych wibracji i skoncentrujemy uwagę na pozytywnych aspektach – nasza wewnętrzna siła będzie się umacniać.

5. Regularnie uprawiaj sport

Siłę wewnętrzną i pewność siebie budujemy także zewnętrznymi działaniami – to co zewnętrzne i wewnętrzne idealnie się ze sobą łączy. 😊 Wcześniej wydawało mi się, że ćwiczenia fizyczne służą przede wszystkim do tego, żeby schudnąć i poprawić wygląd swojej sylwetki. Z czasem okazało się jednak, że są zdecydowanie czymś więcej: dodają nam wewnętrznej mocy. Gdy wzmacniamy mięśnie, wzmacniamy również charakter. Stajemy się asertywni, zdyscyplinowani, skoncentrowani na działaniu i odporni psychicznie. Wraz z siłą fizyczną rośnie nasza siła wewnętrzna.  Sport pomaga też pozbyć napięć nagromadzonych w ciągu całego dnia i dostarcza endorfin, czyli hormonów szczęścia.

6. Zadbaj o oszczędności

Odkładanie, chociaż małej sumy pieniędzy miesięcznie pozwoli nam zabezpieczyć się przed nagłymi sytuacjami losowymi i nieprzewidzianymi wydatkami. To właśnie takie wydarzenia dostarczają nam stresu i burzą spokój. Poza tym dodatkowe środki możemy przeznaczyć też na realizację planów i marzeń wymagających finansowej inwestycji. Mając oszczędności na koncie, nie czujemy tak dużej presji i gwarantujemy sobie komfort psychiczny. Nie obawiamy się tak bardzo utraty lub zmiany pracy. Pewniej kierujemy własnym życiem i mamy poczucie sprawczości. Zapewniamy sobie bezpieczeństwo i finansową niezależność, a to buduje wewnętrzną siłę.

7. Inwestuj w nowe umiejętności

Jestem zwolenniczką postawy, że uczymy się przez całe życie — nie tylko pod względem życiowych doświadczeń, ale również pod względem faktycznej nauki. Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie i we własne umiejętności, dzięki którym otwieramy się na nowe możliwości. Możemy znaleźć bardziej satysfakcjonującą pracę, założyć własny biznes albo po prostu poświęcać więcej czasu na zainteresowania, które sprawiają nam radość. Przy okazji poznamy nowe osoby i będziemy czerpać satysfakcję z dużej dawki świeżej wiedzy. Gdy już znamy swoje mocne strony i talenty, możemy przekłuć je w cenne umiejętności. Zawsze warto przeznaczać pieniądze na książki, kursy, szkolenia, wyjazdy, programy czy dodatkowe studia.

Masz swoje sprawdzone sposoby na budowanie wewnętrznej siły?

8 Comments

  1. Dzięki za rady, chętnie z nich skorzystam

    1. Angelika, cieszę się, że artykuł okazał się dla Ciebie przydatny. 🙂

  2. Cenne rady – zapamiętam je sobie 🙂

  3. Rozwijac talenty i zdobywac nowe umiejetnosci – to pomaga uwierzyc w siebie i realizowac sie, zawsze posuwajac sie naprzod. Pozdrawiam!

    1. Zdecydowanie. 🙂 Również pozdrawiam!

  4. Pięknie napisane, czasem żeby zrozumieć że siła pochodzi od wewnątrz trzeba się najpierw mocno przejechać na szukaniu jej gdzieś indziej. Całkowicie się zgadzam z tym co napisałaś 🥰. Jakiś czas temu byłam w stanie „check all the boxes” zależności emocjonalnej. Tak ładnie to wszystko przedstawiłaś, będę wracać do tego posta, dziękuję 🙏

    1. Dziękuję :), cieszę się, że artykuł okazał się pomocny i wartościowy. Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do niego wracać. 💛 To, prawda, że zazwyczaj staramy budować się wewnętrzną siłę na osiągnięciach, związkach i innych zewnętrznych aspektach. Najwięcej uczą nas trudne doświadczenia, ale dzięki nim możemy wzrastać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!