Nauczyliśmy się tworzyć naszą rzeczywistość wokół zewnętrznych osiągnięć. Podążamy za schematami, które wydają się właściwe. Szukamy uniwersalnej recepty na szczęście. Kopiujemy kroki innych z nadzieją, że uda nam się dotrzeć na wyżyny swoich możliwości. Nie do końca wiemy, w jaki sposób pokierować swoim życiem, tak aby zamiast pustki poczuć głębokie spełnienie. Ulegamy złudzeniu zagubienia, więc poruszamy się na powierzchni codziennych spraw. Ścigamy sukces rozumiany według definicji społeczeństwa. Gdzieś jednak głęboko w sercu chowamy odważne marzenia, które tylko czekają, aż poświęcimy im uwagę. To właśnie one są drogowskazem, którego tak gorączkowo poszukujemy w zewnętrznym świecie. To one nadają naszemu życiu sens i zupełnie inny wymiar.

Marzenia – nie tylko wizja szczęśliwej przyszłości, lecz całokształt nas samych 

Czym dla Ciebie jest marzenie? Skrywanym pragnieniem? Wytworem wyobraźni? Pocieszającą fantazją? Ucieczką od problemów? Zamazanym snem? Mniej lub bardziej realnym dążeniem? Odskocznią od codzienności? Chwilą zapomnienia? Często nie traktujemy naszych marzeń poważnie i koncentrujemy się na swoim poważnym życiu, odkładając głos serca na dalszy plan, na przyszłość. Szukamy wymówek, bo te najskrytsze i najbardziej autentyczne marzenia są po prostu przerażające. Boimy się w nie uwierzyć, dlatego że nie wierzymy w siebie – w swoje zdolności kreacji i urzeczywistniania. Nieustannie podcinamy sobie skrzydła przytłaczającymi myślami. Świadomość ewentualnej porażki wydaje się nie do zniesienia, więc odpuszczamy. Nie chcemy angażować się w działania z góry skazane na porażkę — przynajmniej tak podpowiada nam rozum.

Jim Rohn

There is only one thing that makes a dream impossible to achieve: the fear of failure.

Jak zatem wygląda Twoja definicja marzeń? Czy traktujesz je jak najprawdziwszą część siebie, czy wręcz przeciwnie? Znasz już pragnienia swojego serca, a może dopiero je odkrywasz? Dla mnie marzenia są zdecydowanie czymś więcej niż tylko pewnym punktem docelowym, do którego zmierzam. Jeśli wnikniemy w nie głębiej, ujrzymy swoją najprawdziwszą istotę — zobaczymy, kim tak naprawdę jesteśmy w środku i co jest dla nas w życiu najważniejsze. Rozłóż swoje marzenia na czynniki pierwsze, a dowiesz się wiele o swojej wewnętrznej motywacji i wartościach, którymi się kierujesz — często nieświadomie.

Marsha Norman

Dreams are illustrations from the book your soul is writing about you.

Według mnie marzenia są całokształtem nas samych, więc gdy je spełniamy, nasze życie nabiera zupełnie innego wymiaru. Znajdujemy magię, napełniamy się bezgraniczną radością, zaczynamy wierzyć we własne możliwości, mamy mnóstwo energii do działania. Niech Twoje marzenia nie będą tylko wizją szczęśliwej przyszłości, odległą galaktyką, odroczeniem poczucia spełnienia – w końcu zawsze żyjemy w teraźniejszości.

Jaka jest różnica pomiędzy marzeniami a celami? 

Żeby zacząć spełniać swoje marzenia, najpierw powinniśmy potrafić je rozpoznać. Czasem nie jest to łatwe, bo w głowie pojawiają się różne myśli. Nieraz wydaje nam się, że czegoś bardzo chcemy, a gdy to osiągamy, po chwilowej satysfakcji czujemy niedosyt, pustkę, a nawet rozczarowanie. Dlaczego tak się dzieje? Być może spełnione marzenie było po prostu celem, do którego przekonał nas racjonalny umysł.

Anatole France

To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.

Myślę, że między marzeniami a celami istnieje kilka istotnych różnic. Cel jest czymś wąskim, ale konkretnym. Nastawia nas na działanie, potrafimy się na nim skoncentrować. Marzenia są czymś znacznie szerszym — wizją, inspiracją, głęboką potrzebą, która nie wymaga racjonalnego uzasadnienia. Często sami nie wiemy, skąd dane marzenie się w nas wzięło, ale nie potrafimy o nim zapomnieć. Cel jest bardziej praktyczny – jego realizacja wiąże się z korzyściami, na których nam zależy.

CEL: Moim celem może być na przykład chęć otrzymania awansu lub znalezienia lepszej pracy — będę więcej zarabiać, więc zmieni się jakość mojego życia. Zyskam szacunek i otworzą się przede mną nowe horyzonty zawodowe.

MARZENIE: Moim marzeniem może być na przykład założenie własnej firmy, która da mi przede wszystkim wolność, niezależność (nie tylko finansową) i możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Będę podróżować, poznawać, doświadczać, jednocześnie generując zyski.

Walt Disney

All our dreams can come true, if we have the courage to purse them.

Marzenia i cele często przenikają się wzajemnie. Aby zrealizować marzenia, potrzebujemy praktycznego planu, więc na poziomie zewnętrznym stają się naszymi celami. Zawsze mieszkają jednak w sercu – mamy z nimi wyjątkową, intymną, emocjonalną więź.

Marzenia – podpowiedzi przeznaczenia: 5 kroków, dzięki którym nadasz swojemu życiu kierunek 

Kiedy wsłuchamy się w siebie i pozwolimy naszym marzeniom wyjść na powierzchnię, zaczniemy żyć życiem uszytym na miarę. Przestaniemy kopiować innych i błądzić we własnych wątpliwościach.

dreamspaceblog

Będziemy podążać własną, indywidualną ścieżką, staniemy się spójni i z każdym dniem nasze wewnętrzne poczucie spełnienia zacznie się zwiększać — niezależnie od tego, kiedy ostatecznie uda nam się dosięgnąć gwiazd, czyli zrealizować marzenia. Już sama droga w ich kierunku napełni nas ekscytacją, natchnieniem, motywacją i dobrą energią.

Podejmiemy odpowiednie działania mimo początkowego strachu, bo raz obudzone marzenia podążają za nami wszędzie i nie dają o sobie zapomnieć. To one są podpowiedziami przeznaczenia. Wskazują nam, czego tak naprawdę, głęboko pragniemy — niezależnie od tego, czym zajmujemy się w świecie zewnętrznym i jakie role sobie przypisujemy. Od czego zatem rozpocząć? Jak odnaleźć własną drogę?

Krok 1: Zidentyfikuj swoje najskrytsze marzenia i odpuść wszelkie poszukiwania 

Aby nadać swojemu życiu kierunek, zaprzestań zewnętrznych poszukiwań — koncentruj się na eksplorowaniu swojego wnętrza, poznawaj siebie, znajduj czas na autorefleksję, podążaj za intuicją. Śmiało wyznaczaj sobie nowe cele, ale odróżniaj je od marzeń. Dopuść do głosu swoje serce i posłuchaj uważnie, co ma Ci do przekazania. Zaakceptuj wszystkie marzenia, jakie w sobie nosisz – szczególnie te, które wydają się całkowicie poza zasięgiem. Nie bój się mierzyć wysoko.

Les Brown

If you take the responsibility for yourself you will develop a hunger to accomplish your dreams.

Wszystkie odpowiedzi już teraz są w Tobie — jeśli czujesz zagubienie, to znaczy, że skupiasz się wyłącznie na podpowiedziach racjonalnego umysłu. Jesteś w swojej głowie i nie zaglądasz do wnętrza. Serce i rozum często nie idą ze sobą w parze, więc pojawia się poczucie konfliktu. 😉

Krok 2: Ogranicz analizowanie i nadmierne myślenie 

Twoje marzenia łączą się z Twoim przeznaczeniem – masz je w sercu i już. Nie zastanawiaj się: jak, gdzie i kiedy wszystko się wydarzy. Nie pozwól, żeby umysł przejął kontrolę — podsuwał Ci natrętne myśli i zasiał wątpliwości. Do realizacji marzeń potrzebujesz planu – to prawda, ale nie musisz przewidywać i zaplanować wszystkiego. Wystarczy pierwsze, chociaż najmniejsze działanie — jeden krok do przodu, a potem następny i kolejny. Z czasem zaczną pojawiać się rozwiązania — Twoja intuicja będzie Cię prowadzić.

Kobi Yamada

Follow your dreams, they know the way.

Wykorzystaj umysł do stworzenia praktycznego planu realizacji, tak samo, jak to wygląda w przypadku celu. Nie koncentruj się na szczegółach. Pielęgnuj w sobie pozytywne emocje, które są związane z Twoimi marzeniami. Poczuj inspirację i wdzięczność. Nie musisz się śpieszyć — zaufaj, że wszystko wydarzy się w najodpowiedniejszym dla Ciebie momencie.

Earl Nightingale

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it. The time will pass anyway.

Krok 3: Ufaj swojej intuicji 

Obecność niektórych marzeń może Cię zaskoczyć, dlatego tak ważne jest, żeby nie odrzucać wewnętrznych podpowiedzi i przyjąć wszystko bez osądów. Nie doszukuj się logiki i zewnętrznych korzyści — one są domeną racjonalnych celów. Bezwzględnie zaufaj swojej intuicji. Traktuj podpowiedzi serca poważnie, regularnie wsłuchuj się w siebie. Czasami bardziej wartościowe są dla nas opinie innych niż nasze własne. Zbyt często kierujemy się tym, co powinniśmy robić. Spełniamy oczekiwania najbliższego otoczenia i gubimy w tym wszystkim siebie. O intuicji pojawił się już artykuł na blogu:

Głos intuicji: jak go usłyszeć i rozpoznać? Jak działa intuicja?

Krok 4: Uwierz w swoje możliwości  

Dlaczego tak niewielu z nas podąża za swoimi marzeniami? To pytanie niezwykle mnie nurtuje. Bazując na własnych doświadczeniach, doszłam do wniosku, że chodzi przede wszystkim o konieczność dokonywania trudnych zmian — zarówno w sobie, jak i w życiu. Marzenia wykraczają poza nas samych. Jeśli chcemy je spełnić, musimy wyjść poza swoją strefę komfortu — wyruszyć w nieznane, sięgać po więcej. Realizacja marzeń wymaga zaangażowania, determinacji, cierpliwości, otwartości, zdobywania nowych umiejętności i po prostu wytężonej pracy.

Lao Tzu

A journey of a thousand miles must begin with a single step.

Po drodze na jaw wychodzą nasze słabości i strach przed porażką. W głowie pojawia się zniechęcenie, więc wolimy odpuścić — nie wierzymy we własne możliwości. Właśnie ten brak wiary w siebie najczęściej powstrzymuje nas przed spełnianiem najskrytszych marzeń. Potrzebujesz więc solidnej dawki wewnętrznej siły, o której też już pojawił się artykuł:

Jak budować wewnętrzną siłę i prawdziwą pewność siebie?

Krok 5: Działaj  pomimo strachu, na złość przeciwnościom 

Opór, który się w nas pojawia, gdy chcemy się rozwijać i budować życie marzeń jest naturalnym zjawiskiem. Nie oznacza wcale, że idziemy w złym kierunku. Po prostu obawiamy się zmian – nawet jeśli są to pozytywne zmiany. Zaakceptuj strach i niepewność – niech staną się Twoimi sprzymierzeńcami. Cierpliwie oswajaj się z nimi, ale nie pozwól, żeby przejęły nad Tobą kontrolę. Przeciwności potraktuj jako dodatkowe wyzwanie, które pomaga Ci kształtować charakter. Gdy zaczniesz działać, strach odejdzie na drugi plan.  

Tom Bradley

The only thing that will stop you from fulfilling your dream is you.

Zawsze, kiedy mam wewnętrzny dylemat dotyczący marzeń przez odczuwanie niekomfortowego strachu, zastanawiam się, co jest dla mnie ważniejsze. Wybiegam trochę w przyszłość. Wyobrażam sobie scenariusz, w którym się poddałam i scenariusz, w którym postanowiłam przezwyciężyć własne blokady. Do tej pory marzenie za każdym razem wygrywało. 😊 Bardziej żałowałabym braku podjęcia próby niż ewentualnej porażki.  

Poczuj emocje, jakie będą Ci towarzyszyły w momencie realizowania wizji płynącej prosto z serca. Jeśli mimo to, strach jest mocniejszy, może marzenie nie jest tak naprawdę Twoje? 😉  

8 Comments

 1. Dziekuje za inspirujacy artykul! Marzenia, projekty, cele… – to wszystko sprawia, ze posuwamy sie naprzod, rozwijamy i uczymy sie. Bez nich zycie byloby szare i monotonne. A zeby sobie pomoc, mozemy stosowac wizualzacje, to swietny srodek na przyblizenie nas do celu 🙂 . Pozdrawiam serdecznie!

  1. Serdecznie dziękuję za komentarz. 🙂 To prawda, że marzenia, cele i projekty pozwalają nam się rozwijać i rozkwitać. Wizualizacja to świetna technika – pozwala wzmocnić naszą wizję i mobilizuje do podejmowania dalszych działań, szczególnie gdy napotykamy trudności. Również pozdrawiam! 🙂

 2. Podoba mi się w tym artykule to, że traktujesz marzenia poważnie, a nie zbywasz je machnięciem ręki. Przyznam szczerze, że ja nie przykładam do nich właśnie większej uwagi. Coś mi się kołacze po głowie, o czymś rozmyślam, i tyle. Z jednej strony chciałabym coś i kiedyś, a z drugiej, hmm, chyba nie traktuję tego jak zbyt istotną kwestię w życiu. Może dlatego, że już samo słowo marzenia jawi mi się jako coś patetycznego,, ale też nieco ulotnego, coś też nie do końca skonkretyzowanego.

  1. Dziękuję za komentarz. 🙂 Artykuł jest oczywiście bardzo subiektywny, każdy z nas ma inne potrzeby i priorytety, ale to prawda, że traktuję marzenia poważnie – widzę, jak ich obecność wpływa na moje życie. Bez tej wewnętrznej motywacji pewnie utknęłabym w pracy, która nie przynosiła mi satysfakcji, nie poczułabym głodu podróżowania i nie zaczęłabym pisać. Marzenia są dużym projektem, którego realizacja wymaga cierpliwości, wytrwałości i nierzadko środków finansowych, ale nic nie smakuje tak dobrze, jak chwila w której spełnia się marzenie. 😉

 3. Zgadzam się z tym, że marzenia nas odzwierciedlają. To w końcu nasze pragnienia, często ukryte przed innymi, które znamy tylko my i dlatego są szczere. Co do odróżniania celu od marzenia. Osobiście uznaje krótkotrwałe marzenia, które mi „przechodzą” za właśnie marzenia. A to, o czym marzę od dawna traktuję jako cel. Bo jednak jest to ze mną od lat i to pragnienie kształtuje to, do czego dążę.

  1. Serdecznie dziękuję za komentarz i podzielenie się spostrzeżeniami. 🙂 Te prawdziwe, długotrwałe marzenia zawsze są z nami i nigdy nie odpuszczają. Jeśli potraktujemy je poważnie, to faktycznie stają się naszymi celami, dzięki czemu jesteśmy w stanie je spełnić. 🙂

 4. Ja uważam, być moze się mylę,ze najważniejsza jest droga do realizacji marzeń.

  1. Też tak uważam. 🙂 Droga do realizacji marzeń najwięcej nas uczy i najbardziej wzbogaca. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!