Dusza

Głos intuicji: jak go usłyszeć i rozpoznać? Jak działa intuicja?

Każdy z nas nosi w sobie niezwykły dar. Mapę, która cały czas wskazuje nam właściwą drogę. Cichy, ale wyraźny szept serca pozwalający uporać się z każdą decyzją. Ten niezwykły dar to intuicja – wrodzony instynkt. Często kojarzymy ją z przeczuciem, nagłym bodźcem odczuwanym w ciele, przebłyskiem wyższej jaźni. Intuicja nie lubi się z logiką. Jest jej przeciwieństwem. Gdy umysł przejmuje nad nami pełną kontrolę, coraz bardziej oddalamy się od swojej intuicyjnej natury. Zaczynamy gubić się w chaosie myśli i zamiast polegać na intuicji, ulegamy sugestiom otoczenia. Aż w końcu nie wiemy już, czego tak naprawdę chcemy i dokąd zmierzamy. Jak zatem odblokować swoją intuicję? W jaki sposób skontaktować się z wewnętrznym przewodnikiem?

Silna intuicja – wszystkie odpowiedzi ukryte są w Tobie

Czasami mam wrażenie, że życie składa się z ciągłych dylematów – każdego dnia podejmujemy mnóstwo decyzji. Niektóre z nich są błahe i ledwo zauważalne (np. wybór, co zjem na śniadanie), a niektóre potrafią zmienić naszą codzienną rzeczywistość (np. odejście z pracy, wejście w nową relację, przeprowadzenie się do innego miasta, czy kraju).

Jeszcze kilka lat temu mój umysł był wypełniony niekończącymi się wątpliwościami. Nieustannie zastanawiałam się „co jeśli”. Bałam się, że podejmę złą decyzję, która odbije się rykoszetem na mojej przyszłości. Potrzebowałam porady. Szukałam odpowiedzi, szablonu postępowania. Podjęcie ryzyka mnie przerażało – starałam się analizować sytuację z każdej możliwej strony. Nieświadomie wpędzałam się w spiralę stresu.

Joy Page

Your inner knowing is your only true compass.

Mimo tego, odkąd pamiętam, zawsze miałam dostęp do mojej intuicji. Wyraźnie słyszałam wewnętrznego przewodnika, ale go ignorowałam – toczyłam batalię między sercem a rozumem. Teraz wiem, że w tamtym czasie nie miałam do siebie zaufania.

Nie brałam na poważnie swoich przeczuć i wewnętrznej wiedzy – wciąż potrzebowałam potwierdzenia z zewnątrz. Rozglądałam się za idealną receptą na życie. Brakowało mi też osobistych doświadczeń, z których mogłabym wyciągnąć wnioski, więc wzorowałam się na doświadczeniach innych. Wydawało mi się, że nie wiem, czego chcę, a tak naprawdę nie potrafiłam zaakceptować podpowiedzi wewnętrznego głosu. Dlaczego? Bo zmuszały mnie do wyjścia z własnej strefy komfortu – do sięgania po marzenia, których w moim sercu nigdy nie brakowało. To wiązało się z przekroczeniem własnych ograniczeń.

Intuicja – nasz wewnętrzny geniusz

Umysł zawsze przypomni nam o słabościach i poda co najmniej kilka powodów niepowodzenia zanadto ambitnych planów. W końcu przekona nas, że porywamy się z motyką na słońce, że lepiej się nie wychylać i prowadzić przeciętne życie, przemykając niezauważenie.

Albert Einstein

The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant. We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift.

Intuicja jest genialna, a nas przeraża własny geniusz – potencjał, który drzemie głęboko i tylko czeka, kiedy w końcu go zauważymy.

Chcemy osiągać wielkie rzeczy, jednocześnie bojąc się samospełniającej przepowiedni. Asekurujemy się, więc racjonalny umysł staje się naszym jedynym drogowskazem. Kierujemy się korzyściami danego wyboru, ale tak naprawdę są one bezwartościowe, gdy nie działamy w zgodzie ze swoim sercem.

Głos intuicji – jak go rozpoznać?

Już teraz znasz odpowiedzi na każde pytanie. Potrafisz rozwiązać wszystkie dylematy. Instynktownie wiesz, co jest dla Ciebie dobre, a co nie – zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i o każdy inny aspekt życia. Jedyna trudność polega na tym, żeby w pełni sobie zaufać i dopuścić do siebie wewnętrzny głos. Im bardziej ignorujemy intuicję, tym cichsza się staje i dlatego nie jesteśmy w stanie jej usłyszeć.

intuicja_dreamspaceblog

Kiedy chcemy rozwiązać jakiś problem lub podjąć decyzję, zaczynamy analizować. W głowie pojawia się strumień myśli. Rozważamy za i przeciw – staramy się zdobyć potrzebne informacje, potrzebujemy koncentracji. Mierzymy się ze strachem i wątpliwościami, więc analizujemy jeszcze bardziej – nie możemy przestać myśleć. Tak działa umysł.

Clarissa Pinkola Estes

This is what the intuition is for: it is the direct messenger of the soul.

Intuicja jest czymś zupełnie przeciwnym. Nie wymaga skupienia, rozważania, zastanawiania się i znajdowania korzyści. Intuicja wie i już – pojawia się w formie spokojnego, ale wyraźnego głosu. Podpowiada najlepsze możliwe rozwiązanie bez szukania logicznych uzasadnień. Nie karmi strachu, możesz poczuć ją w swoim ciele.

Głos intuicji nie szuka przeszkód, nie tworzy problemów, nie ocenia, działa szybko i spontanicznie. Pojawia się natychmiast, gdy jesteś w obcym miejscu, poznajesz nowych ludzi lub po prostu chcesz podjąć decyzję. Jeśli zaczynasz czuć się niekomfortowo w pewnych warunkach, choć nie wiesz dlaczego, bo wszystko wydaje się w porządku, przemawia do Ciebie intuicja – daje Ci sygnał ostrzegawczy.

Jak odblokować swoją intuicję?

Aby wewnętrzny przewodnik mógł się przebić przez gąszcz myśli, w pierwszej kolejności musimy zaufać własnemu instynktowi. Odpuścić kontrolę. Obiecać sobie, że będziemy zawsze działać w zgodzie z intuicją i że nie zignorujemy przeczuć, które się w nas pojawiają – nawet jeśli nie będziemy ich rozumieć.

Shakti Gawain

Trusting your intuition means tuning in as deeply as yoy can to the energy you feel, following that energy moment to moment, trusting that it will lead you where you want to go and bring you everything you desire.

Zamiast skupiać się na myślach, warto pobyć ze sobą sam na sam i zagłębić się w swoje uczucia, zanurzyć się we własnej energii. Musimy też uciszyć rozgorączkowany umysł – oderwać się od myślenia i ciągłego analizowania. Pomocna z pewnością okaże się medytacja, praktyka jogi, słuchanie relaksacyjnej muzyki albo długi spacer wśród natury – bez telefonu i pośpiechu. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie dziennika – spisanie swoich odczuć, myśli, które spontanicznie przychodzą nam do głowy, opisywanie tego, co dzieje się w naszym życiu. Dzięki temu skontaktujemy się z naszym wewnętrznym światem, a głos intuicji wysunie się na pierwszy plan.

Jak jest z Waszą intuicją? Słuchacie wewnętrznego przewodnika? :)

Przeczytaj również...

4 Comments

  1. I аbsoluteⅼy love y᧐ur website.. Ꭼxcellent colors & theme.
    Did you makе this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking tⲟ crеate my own рersonaⅼ blog and would like to learn where yоu got
    this from or jᥙst what the theme is called. Thank you!

    1. Hi, thank you! 🙂 I’m glad you like my website. I made it myself. The website is based on WordPress. I am using the theme called “Blossom Feminine”. I’m sure you’ll create the blog of your dreams – good luck! 🙂

  2. Ciekawy wpis. No właśnie, intuicja. Czujemy ją, ale zazwyczaj dajemy pierwszeństwo umysłowi. Sama nie wiem czy to dobrze, czy właśnie niekoniecznie. Najlepiej, gdyby jedno z drugim szło w parze, ale różnie to bywa. Nie mniej jednak, warto dać szansę temu naszemu wewnętrznemu głosowi 🙂

    1. Wszystko zawsze zależy od sytuacji – logika też jest nam potrzebna, bo dzięki niej radzimy sobie z codziennymi sytuacjami. 🙂 Intuicja jest najbardziej pomocna, gdy stoimy przed jakiś dylematem, próbujemy rozstrzygnąć decyzję. Myślę, że wówczas zawsze warto słuchać podpowiedzi serca. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *