Co dzieli Cię od wymarzonej przyszłości? Od wizji odtwarzanej w głowie? Od spełnienia, którego pragniesz? Brak środków finansowych? Niepewność? Niepodejmowanie działań? Niesprecyzowany cel? Tak naprawę każdy z tych powodów i wszystkie inne mają jedno źródło: prawdopodobnie nie przywiązujesz wystarczającej uwagi do procesu “stawania się”, czyli nie tworzysz siebie na nowo.

Niektóre z naszych cech charakteru, automatyczny sposób myślenia, podświadome przekonania i nawyki przeszkadzają w dotarciu do upragnionych celów. Im większe mamy marzenia, tym większą transformację musimy przejść, by mogły stać się rzeczywistością. Im większe są nasze marzenia, tym kosztują nas więcej wysiłku, na który często nie jesteśmy w 100% gotowi. Czasem nie mamy wystarczającej wiary w siebie, a czasem po prostu brakuje nam wytrwałości w podejmowaniu kolejnych prób i stawianiu kroków poza strefą komfortu — najczęściej tam zaczyna się prawdziwa zmiana na lepsze! Nie przedłużając: „porozmawiajmy” o wewnętrznej transformacji niezbędnej do sięgania gwiazd. 😊

Podążanie własną drogą: długa podróż w nieznane tylko dla odważnych?  

Wszystko ma swoje blaski i cienie – nawet wyłamanie się ze schematów i bezgraniczne zaufanie intuicji. Podążanie swoją własną drogą niesie szereg wyzwań, o których rzadko się mówi. Nie przeniesiemy się tak po prostu z obecnej sytuacji, do tej lepszej, wymarzonej, tylko dlatego, że postanowiliśmy w końcu wziąć na poważnie podpowiedzi serca. To najważniejszy krok, który pozwala obrać właściwy kierunek. Daje przypływ ekscytacji, inspiracji, motywacji i energię do działania. Jednak po chwili stawia przed nami trudne decyzje, dylematy, wybory, konieczność zmierzenia się z niewiadomą.

Kolejne kroki okazują się zwyczajnie… Trudne! Szczególnie gdy orientujemy się, że nic nie idzie po naszej myśli, a codzienność rzuca kłody pod nogi… Już na tym etapie wielu ludzi się poddaje. Wątpliwości biorą górę. Niewygodne położenie demotywuje. Marzenia wydają się zbyt odległe, by kiedykolwiek do nich dotrzeć. Zmiany potrafią przerażać — nawet jeśli prowadzą tam, gdzie zmierzamy.

Vironika Tugaleva

Those who doubt themselves will doubt you. Those who limit themselves will try to limit you. Do not fight them. Smile, go your own way, and trust that your example is enough.

Co jest potrzebne do realizacji marzeń? Przede wszystkim: samodoskonalenie…

Podążanie własną drogą nie oznacza, że od tej pory wszystko będzie szło gładko. Zdarza się nawet, że przez pewien czas (zazwyczaj na początku) nic się nie układa i nie mamy pojęcia, co z tym zrobić. Emocje buzują, ego nie daje za wygraną. Jak się zachowujesz w takich chwilach? Wściekasz się, narzekasz, płaczesz, poddajesz, rezygnujesz, krytykujesz się w myślach, toniesz w wątpliwościach, tracisz chęci, czy raczej szukasz rozwiązania, ufasz sobie mimo przeszkód, dajesz sobie wsparcie, starasz się wyciągnąć coś dobrego z niełatwego położenia? Każda trudność kształtuje charakter. Osłabia lub dodaje wewnętrznej siły — to zależy od Twojego nastawienia! Od tego, jak interpretujesz sytuacje, które Ci się przytrafiają.

Diane von Furstenberg

You are the one that possesses the keys to your being. You carry the passport to your own happiness.

Wszystkiego uczysz się po drodze.

Przechodząc wewnętrzną transformację, nabierasz świadomości, poznajesz swoje mocne i słabe strony, dostrzegasz, co w Twoim życiu działa, a co niekoniecznie, uzdrawiasz przykre doświadczenia z przeszłości, których echo wciąż w Tobie jest, zdobywasz nowe umiejętności, wyrabiasz samodyscyplinę, zaczynasz kontrolować swoje emocje, zauważasz destrukcyjne myśli, stopniowo otwierasz się na przełamywanie własnych ograniczeń. To właśnie sztuka “stawania się”, która obala barierę między Tobą a Twoimi marzeniami. Zauważasz coraz więcej sprzyjających okoliczności, inspiracji, życzliwych ludzi, okazji – już nie boisz się w nie wskoczyć, a czasem nawet zaryzykować!

Aż wreszcie… Dzieją się rzeczy niesamowite i masz swoje marzenie, a potem kolejne i jeszcze jedno… Bo apetyt rośnie w miarę jedzenia! 😊 Po urzeczywistnieniu choćby jednego większego marzenia, które znajdowało się “poza zasięgiem” (tak Ci się przynajmniej wydawało 😉) nabierasz pewności, że nie ma rzeczy niemożliwych i już nie dasz się nikomu ani niczemu zatrzymać.

Jak spełniać marzenia? Zanurz się w procesie transformacji

Podążanie własną drogą będzie wymagało od Ciebie transformacji. Chciałam napisać zmiany, ale bardziej chodzi o samodoskonalenie. O bycie swoją najlepszą wersją, która już w Tobie jest, tylko znajduje się trochę głębiej — pod warstwą niepewności, strachu, kompleksów, wstydu, krytykujących myśli, ograniczających przekonań. ”Stawanie się” to proces trwający całe życie — czasem bywa bolesny, a czasem wyzwalający, pozwalający odkryć prawdę, która całkowicie odmienia Twoje patrzenie na rzeczywistość. Właśnie tyle kosztują marzenia. Jesteś w stanie zapłacić tę cenę? 😉

Jak opanować sztukę “stawania się” i odważnie zmierzać w kierunku swoich marzeń?  4 podpowiedzi

Podpowiedź 1: patrz na siebie z perspektywy wymarzonej przyszłości 

Wyobraźnia to potężne narzędzie, ponieważ dzięki niej możemy (mentalnie) przenosić się w czasie! Więc… Wyobraź sobie, że masz już wszystko, o czym marzysz. Zajrzyj do przyszłości bez szklanej kuli! 😅 Jak wygląda Twój dzień? Co robisz? Jak się zachowujesz? Jakie uczucia Ci towarzyszą? Jak jesteś ubrana/ubrany? Jakimi ludźmi się otaczasz? O której zaczynasz pracę? Jak zarabiasz na życie? Co jesz na śniadanie? Jak spędzasz wolny czas? Jak gospodarujesz swoim budżetem? W jakim miejscu się znajdujesz? Skup się na najmniejszych detalach – im więcej szczegółów, tym lepiej.

Staraj się to zrobić spontanicznie, intuicyjnie i nie ograniczaj swojej wizji — nie musi być logiczna czy realna, musi być Twoja! 😉 A potem… Skonfrontuj siebie z przyszłości ze swoją obecną wersją. Już wiesz, jakie cechy i jakie nawyki musisz w sobie rozwijać, by przejść wewnętrzną przemianę i wyjść marzeniom naprzeciw. W procesie stawania się zawsze miej ten obraz w głowie, dzięki czemu będziesz wiedzieć, nad czym pracować.

Podpowiedź 2: skupiaj się na odczuwanych emocjach związanych z realizacją najskrytszych marzeń 

Dlaczego masz takie, a nie inne marzenia? Z pewnością tęsknisz za uczuciem, z którym wiąże się ich spełnienie. Pragniesz głębokiej satysfakcji, długotrwałego szczęścia, realizowania się każdego dnia, radości, bycia w stanie “flow”, entuzjazmu, życia w dostatku, zadowolenia z siebie i swojej codzienności, robienia czegoś, co naprawdę Cię interesuje. Przypatrz się uczuciom, które stoją za Twoimi marzeniami i… Odczuwaj je, skracając dystans między przyszłością a teraźniejszością. 😉 To spowoduje, że w naturalny sposób zaczniesz zachowywać się inaczej. Będzie Ci łatwiej pielęgnować odpowiednie nastawienie, Twoja uwaga automatycznie wyląduje we właściwym miejscu. Zaprogramuj się na marzenia!

Podpowiedź 3: inwestuj w siebie 

Zawsze jest coś fajnego, czego warto się nauczyć. Nowa umiejętność może sprawić, że otworzą się przed Tobą nieoczekiwane możliwości. Znajdziesz pracę, w której więcej zarobisz, poznasz ciekawych ludzi, wpadniesz na rozwiązanie, które skróci Twoją drogę do marzeń. Czasem wystarczy przeczytać inspirującą książkę lub obejrzeć filmik na YouTube, by jakaś bariera w środku pękła. Gdy czułam, że moja kreatywność jest zablokowana, zaczęłam czytać o kreatywności, dowiadywać się więcej o tym, jak być kreatywnym to był ten potrzebny bodziec, który zapoczątkował stworzenie bloga. 😊

Zgłębiaj obszary, które powstrzymują Cię przed sięganiem po więcej i mierzeniem wyżej. Inspiruj się osobami, które są już o krok dalej – to pcha Cię do przodu.

Robin Sharma

The swiftest way to triple your success is to double your investment in personal development.

W inwestowaniu w siebie chodzi też o to, by rozwijać pasje i zainteresowania lub aktywnie ich poszukiwać. Próbować nowych rzeczy, bo w nich czają się kolejne cenne doświadczenia, a może nawet przełomowe odkrycia o sobie i zupełnie nieoczekiwana ścieżka! Każda inwestycja w siebie wspomaga proces stawania się swoją najlepszą wersją, bo wzbogaca wewnętrznie. 💪✨ 

Podpowiedź 4: w każdej sytuacji znajduj okazję do rozwoju 

W posiadaniu wielkich marzeń jest jedna duża pułapka… Chcemy być już TAM, a nie ciągle TU. Tylko że TU prowadzi do TAM. Bez dobrze zagospodarowanego TU, nie dostaniemy się TAM. TU wszystko się zaczyna. TU znajduje się siła kreacji! TU wydarza się transformacja w Tobie potrzebna do urzeczywistnienia marzeń. To, co robisz z TU, ma wpływ na to, jak szybko będziesz TAM. 😅

Dlatego używaj wyobraźni, baw się nią, wykorzystuj do budowania wspaniałego życia, ale nie idealizuj przyszłości. Wyciągaj jak najwięcej ze swojego obecnego położenia. Tak tworzysz sztukę „stawania się” codziennie! Nie ma pośpiechu, na wszystko przyjdzie odpowiedni czas. TU jest najlepszy moment, choć nie zawsze najbardziej pożądany.

Les Brown

Accept responsibility for your life. Know that it is you who will get you where you want to go, no one else

Jeśli teraz mierzysz się z trudnością, co tak naprawdę przekazuje Ci ta niewygodna sytuacja? Może musisz podjąć większy wysiłek, może bardziej się postarać, zrobić coś inaczej, a może odpuścić i poświęcić więcej uwagi innej sferze życia? Czasem czujemy, że utknęliśmy, choć tak naprawdę ograniczają nas tylko własne myśli! Warto patrzeć szerzej! 😊 Jesteś w tej sytuacji, bo w niej znajduje się najlepsza okazja do rozwoju i do skorygowania cechy lub nawyku, który Cię zatrzymuje.

Tworzenie siebie na nowo to najskuteczniejsze narzędzie do spełniania marzeń. Kim pragniesz się stać? 😊  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!