Każdy z nas nosi w sobie niezwykły dar. Mapę, która cały czas wskazuje nam właściwą drogę. Cichy, ale wyraźny szept serca pozwalający uporać się z każdą decyzją. Ten niezwykły dar to intuicja. Często kojarzymy ją z przeczuciem, nagłym bodźcem odczuwanym w ciele, czy instynktem. Jest jednak czymś znacznie głębszym: nazywam ją wewnętrzną mądrością, która nie bazuje na wiedzy i intelekcie. Intuicja wychodzi poza racjonalny umysł i logikę. Gdy umysł przejmuje nad nami pełną kontrolę, coraz bardziej oddalamy się od swojej intuicyjnej natury. Zaczynamy gubić się w chaosie myśli, ulegając sugestiom otoczenia.Aż w końcu nie wiemy już, czego tak naprawdę chcemy i dokąd zmierzamy. Zapominamy o własnym źródle prawdy. Działając z poziomu intuicji, zawsze czujemy spokój i zaufanie — wiemy, że podążamy we właściwym kierunku. Jak zatem skontaktować się ze swoim wewnętrznym przewodnikiem?

Silna intuicja: wszystkie odpowiedzi ukryte są w Tobie

Próbując odnaleźć własną drogę, najczęściej rozglądamy się na zewnątrz. Wciąż szukamy. Pytamy. Towarzyszą nam wątpliwości. Staramy się podejmować właściwe decyzje, więc dokładnie analizujemy wszystkie za i przeciw. Rozważamy różne scenariusze. Przewidujemy korzyści. Chcemy dostać gotową receptę na spełnione życie: mieć dokładny plan i pełną kontrolę w nadziei, że w ten sposób zdobędziemy poczucie bezpieczeństwa: silną podstawę. To iluzja.

Jeszcze kilka lat temu mój umysł był wypełniony niekończącymi się wątpliwościami. Nieustannie zastanawiałam się „co jeśli”. Bałam się, że podejmę złą decyzję, która odbije się rykoszetem na mojej przyszłości. Potrzebowałam porady. Szukałam odpowiedzi, szablonu postępowania. Podjęcie ryzyka mnie przerażało – starałam się analizować sytuację z każdej możliwej strony. Nieświadomie wpędzałam się w spiralę stresu.

Teraz wiem, że w tamtym czasie nie miałam do siebie zaufania: nie zaglądałam do swojego serca. Słyszałam głos intuicji, ale rozum był silniejszy: ignorowałam to, co czułam. Postępowałam tak, jak wypadało, a opinie innych zawsze były dla mnie ważniejsze niż moje własne. Poruszałam się wyłącznie na powierzchni siebie. Nie zdawałam sobie sprawy, że najważniejszy drogowskaz znajduje się w środku mnie samej.

Joy Page

Your inner knowing is your only true compass.

Wszystkie odpowiedzi już teraz ukryte są w Tobie. Dobrze wiesz, dokąd zmierzasz i czego potrzebujesz. Problem polega na tym, że zewnętrzny świat ciągle rozprasza naszą uwagę: musimy działać, zdobywać, szukać, biec, gonić, analizować, ulepszać, dążyć, łapać przyszłość, doskonalić umiejętności: aż brakuje tchu. Codziennie mierzymy się z różnymi wyzwaniami i sytuacjami. Nie starcza nam czasu, żeby zapytać siebie: jak się czuję? Co wywołało określone emocje? Czy to na pewno moje emocje? Czy chcę dalej robić to, co robię? Co daje mi radość?

Coraz trudniej jest nam dostroić się do własnej energii, bo działa na nas wiele bodźców i własne myśli: nierzadko dołujące i w krytykującym tonie. Potrafimy być życzliwi dla innych, ale nie potrafimy tej życzliwości okazać również sobie. Tymczasem intuicja zawsze przemawia w ciszy — znajduje się poza myślami, sprawami, problemami, zajęciami, umysłem. Rozpoznamy ją, zagłębiając się w siebie.

Czym jest intuicja? To Twój wewnętrzny geniusz

Kiedy chcemy rozwiązać jakiś problem lub podjąć decyzję, zaczynamy analizować. W głowie pojawia się strumień myśli. Rozważamy za i przeciw – staramy się zdobyć potrzebne informacje, potrzebujemy koncentracji. Mierzymy się ze strachem i wątpliwościami, więc analizujemy jeszcze bardziej – nie możemy przestać myśleć. Towarzyszą nam wątpliwości i niepewność. Próbujemy sami przekonać się do jednego z rozwiązań lub pytamy innych o zdanie. Staramy się przewidzieć konsekwencje danej decyzji albo zaplanować wszystkie kroki. Racjonalne podejście jest nam potrzebne, bo pomaga odnaleźć się w codzienności. Nie potrzebujemy intuicji, żeby zapłacić rachunki, robić zakupy, pójść do lekarza, nauczyć się czegoś nowego, czy żeby wywiązać się z zawodowych obowiązków.

Albert Einstein

The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant. We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift.

Intuicję możemy definiować na różne sposoby — w końcu każdy z nas odbiera ją trochę inaczej. Według mnie jest przede wszystkim odczuciem, które zawsze nam towarzyszy, ale musimy się do niego dostroić. Wyjść poza myśli i analizowanie, żeby skupić się na tym, co czujemy: pobyć w ciszy. Uważam, że prawdziwa twórczość i kreatywność wypływa właśnie z intuicji: nasz wewnętrzny przewodnik często podsuwa nam różne pomysły — czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Łatwo je zignorować, jeśli cały czas angażujemy się emocjonalnie w sytuacje dnia codziennego lub po prostu nie mamy do siebie zaufania.

Ciekawą definicję intuicji znalazłam na portalu psychologytoday.com:


Intuicja to proces, który daje nam możliwość bezpośredniego poznania czegoś bez analitycznego rozumowania, wypełniając lukę między świadomymi i nieświadomymi częściami naszego umysłu, a także między instynktem a rozumem.


Intuicja jest genialna, a nas przeraża własny geniusz – potencjał, który drzemie głęboko i tylko czeka, kiedy w końcu go zauważymy. Intuicja to działanie z poziomu serca i słuchanie sygnałów, które wysyła nam ciało. Nie bez powodu w niektórych sytuacjach czujemy stres lub napięcie, a w innych radość i zadowolenie. Jedni ludzie od razu wzbudzają nasze zaufanie, a od innych wolimy trzymać się z daleka.

Głos intuicji: jak go rozpoznać?

Im więcej czasu poświęcasz na poznawanie siebie, im bardziej dostrajasz się do odczuć, czyli do swojego serca, tym lepiej słyszysz swoją intuicję. Odkrywasz wewnętrzny geniusz, czyli potencjał, który w Tobie drzemie. Doświadczasz spokoju i zadowolenia: przestajesz biec i zaczynasz kroczyć własnym tempem. Powoli poznajesz wszystkie odpowiedzi i czujesz swoją prawdziwą istotę.

Intuicja nie wymaga rozważania, zastanawiania się i znajdowania korzyści. Intuicja wie i już – pojawia się w formie spokojnego, ale wyraźnego głosu albo odczucia w ciele. Podpowiada najlepsze możliwe rozwiązanie bez szukania logicznych uzasadnień. Jest Twoją wewnętrzną prawdą i nigdy nie karmi strachu. Nie zawsze powie Ci to, co chcesz usłyszeć, ale zawsze powie Ci to, co musisz wiedzieć.

Clarissa Pinkola Estes

This is what the intuition is for: it is the direct messenger of the soul.

Aby rozpoznać głos intuicji i pozbyć się wątpliwości: czy słuchamy głowy, czy serca, trzeba przede wszystkim zaufać sobie i brać swoje odczucia (wszystkie) na poważnie. Często jest tak, że próbujemy racjonalizować to, co podpowiada intuicja. Chcemy zachować się właściwie, spełniać oczekiwania, czy nie zrobić komuś przykrości. Zachowujemy się tak, jak zostaliśmy wychowani albo przyzwyczailiśmy się bazować wyłącznie na logice. Im bardziej ignorujemy intuicję, tym cichsza się staje.

Shakti Gawain

Trusting your intuition means tuning in as deeply as yoy can to the energy you feel, following that energy moment to moment, trusting that it will lead you where you want to go and bring you everything you desire.

Zamiast skupiać się na myślach, warto pobyć ze sobą sam na sam i zagłębić się w swoje uczucia, zanurzyć się we własnej energii. Musimy nauczyć się kontrolować umysł i na bieżąco przyglądać się emocjom. Przestać cały czas myśleć o tym, co musimy zrobić, załatwić, czy przygotować i zacząć w pełni przeżywać dany moment: zachować uważność. Wtedy bez problemu rozpoznamy głos intuicji: w końcu uda jej się przebić do naszej świadomości.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, na jakie sposoby Twoja intuicja się z Tobą kontaktuje, koniecznie przeczytaj wpis: JĘZYK INTUICJI: JAK ROZPOZNAĆ KOMUNIKATY PŁYNĄCE Z WNĘTRZA?

 Słuchasz wewnętrznego przewodnika? :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 Comments

  1. Ciekawy wpis. No właśnie, intuicja. Czujemy ją, ale zazwyczaj dajemy pierwszeństwo umysłowi. Sama nie wiem czy to dobrze, czy właśnie niekoniecznie. Najlepiej, gdyby jedno z drugim szło w parze, ale różnie to bywa. Nie mniej jednak, warto dać szansę temu naszemu wewnętrznemu głosowi 🙂

    1. Wszystko zawsze zależy od sytuacji – logika też jest nam potrzebna, bo dzięki niej radzimy sobie z codziennymi sytuacjami. 🙂 Intuicja jest najbardziej pomocna, gdy stoimy przed jakiś dylematem, próbujemy rozstrzygnąć decyzję. Myślę, że wówczas zawsze warto słuchać podpowiedzi serca. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!