Wybierz się tam, gdzie czas przestaje mieć znaczenie, a Ty łączysz się głęboką esencją swojej istoty, zrzucając ochronny pancerz ego. Brzmi intrygująco? Wszystko, co musisz zrobić to pozwolić swojemu ciału ruszać się swobodnie, by w każdym geście ujawnił się Twój unikalny manifest serca. W tym wpisie opowiem Ci trochę o ecstatic dance — tańcu intuicyjnym. Niemniej żadne słowa nie są wystarczające, spróbuj tej praktyki i przekonaj się sama, gdzie leży prawdziwe źródło Twojej magii…

Na czym polega taniec intuicyjny? Zatańcz w rytmie swojej duszy

Brak zasad i ustalonej choreografii. Pozwolenie, by ciało prowadziło Cię przez każdy dźwięk i dyktowało wszystkie ruchy. Wymykanie się spod sideł kontroli i narzuconych zasad. Przekroczenie granic logiki. Przebicie się przez wstyd. Rozpuszczenie ego. Dynamiczna medytacja. Celebrowanie ulotnej chwili. W końcu rozpoznanie czystej radości bycia… Bycia sobą, wyrażania siebie, eksplorowania swojego wewnętrznego świata, przy jednoczesnym uwalnianiu emocji i zaschniętych przeszłych ran.  

Alexander Lowen

Praca z ciałem to praca z duszą, ponieważ ciało i dusza są nierozerwalnie połączone

Właśnie tym jest dla mnie taniec intuicyjny. Włączasz muzykę, zamykasz oczy i powoli zaczynasz obserwować, jak to jest poczuć swoją prawdziwą istotę. Zanim jednak dotrzesz do tego miejsca, możesz zmierzyć się z niepewnością, nieśmiałością, myślami, które próbują Cię zatrzymać.  

“To jest głupie. Po co ja to robię? Tylko się zbłaźnię.”  

Uśmiechnij się do nich i odpowiedz: “Wiem, że nie wiesz teraz, co się dzieje, ale wszystko jest w porządku. Moje ciało przejmuje dowodzenie, ruszam się dla własnej przyjemności, daję się ponieść temu spontanicznemu doświadczeniu, bo mam taki kaprys.”  

Nasze ego jest śmiertelnie poważne, właśnie z tego powodu napotykamy tyle oporu i wciąż podważamy komunikaty płynące z intuicji w codziennym życiu. Taniec niepodyktowany żadnymi regułami to powrót do czystej, dziecięcej natury, gdzie nie byliśmy jeszcze wplątani w ograniczające przekonania.  

Martha Graham 

Taniec intuicyjny to środek do zrozumienia siebie. To odkrywanie siebie poprzez ruch

Ecstatic dance w rozwijaniu intuicji i celebrowaniu kobiecej energii  

Jak połączyć się ze swoją intuicją? Najłatwiej poprzez… Twórczą ekspresję, uważność, robienie czegoś tylko dla zabawy (nie dla określonego rezultatu), a także poprzez świadomość ciała. Taniec intuicyjny zawiera w sobie wszystkie te elementy, dlatego jest świetnym narzędziem do ćwiczenia intuicji. A jeszcze dokładniej: sprawdzenia, jak to jest na subtelnym poziomie odczuwania. Bo właśnie z tego miejsca masz nieograniczony, niezakłócony hałasem myśli dostęp do swojej wewnętrznej mądrości.

Jeśli chcesz poczytać więcej o języku intuicji, zajrzyj TUTAJ.

Ecstatic dance jest też praktyką przyjmowania i celebrowania kobiecej energii. Pomaga nawiązać kontakt z wrażliwością, kreatywnością, spontanicznością, sensualnością i cieszeniem się sobą bez wywierania presji, nieustannego działania, rywalizacji czy zabiegania w codziennym chaosie problemów. Kiedy ostatnio czułaś w sobie lekkość, spokój i błogość — tak po prostu, bez żadnego powodu? Czy nie zasłania ich koncentracja na osiąganiu celów, perfekcjonizm i poczucie, że wciąż robisz za mało? To znak, że potrzebujesz na nowo odkryć w sobie żeńską energię, w czym pomocny będzie właśnie taniec intuicyjny.

Taniec intuicyjny: gdzie ego się poddaje a Ty spotykasz siebie

W Twojej głowie żyją różne opowieści. Opowiadasz sobie historie na swój własny temat. Przypisujesz cechy, których nigdy nie podważasz. Zbudowałaś obraz siebie na podstawie różnych doświadczeń z przeszłości, przekonań i tego, jak traktowali/traktują Cię inni. Co kryje się ponad tym? Jedynym sposobem, żeby się dowiedzieć, jest… Puszczenie kontroli, pozostawienie wyobrażeń i… Poznanie swojej unikalnej energii, co zawsze jest indywidualną, głęboką podróżą do wnętrza. Nie znajdziesz tego skarbu nigdzie indziej. Gdy już ją uchwycisz, gdy spotkasz się z prawdziwą Tobą, w każdej chwili będziesz miała dostęp do tego miejsca w sobie i od razu rozpoznasz rozgrywki ego.  

Praktyka tańca intuicyjnego pomoże Ci:  
✨zwiększać świadomość siebie (zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu), 
✨odkrywać swoją autentyczność poza rolami i maskami, za którymi stoi ego, 
✨uwolnić napięcia emocjonalne przechowywane przez ciało, 
✨puścić kontrolę, co prowadzi do swobodnego wyrażania siebie bez obaw, 
✨pielęgnować miłość własną, tworząc atmosferę akceptacji.

Taniec intuicyjny: moje doświadczenia w kilku słowach

Podczas pobytu na wolontariacie w Swami’s Yoga Retreat (wpis na temat wolontariatu z jogą w Australii znajdziesz TU) miałam okazję poznać różne techniki pracy z ciałem: jedną z nich był właśnie ecstatic dance – taniec intuicyjny. Niedostępny dla gości, trzymany w tajnym harmonogramie magicznych rytuałów naszej małej jogicznej społeczności. Choć nie w takim znowu tajnym! 😄

Tak akurat zazwyczaj wypadało, że taniec intuicyjny praktykowaliśmy po ceremonii kakao otwierającej serce we wczesny poranek po pełni księżyca. Brzmi szamańsko, wiem! 😅

Nie był to taniec do przypadkowej muzyki (choć możesz wybrać, jakąkolwiek lubisz, nie ma żadnych ograniczeń), co na początku jeszcze bardziej mnie zaintrygowało. Choć muszę przyznać, że za pierwszym razem czułam się trochę skrępowana i potrzebowałam czasu, by całkowicie poddać się temu nieznanemu doświadczeniu. I tak odkryłam 5Rythms…

Taniec intuicyjny wg metody Gabrielle Roth: 5 Rytmów 

5Rhythms Gabrielle Roth to metoda tańca intuicyjnego skupiająca się na pięciu rytmach, które reprezentują różne aspekty ludzkiego doświadczenia. Każdy rytm ma swoją własną dynamikę i emocjonalny wydźwięk, co pozwala na eksplorację i wyrażanie różnych aspektów siebie.

  1. Flow (Płynność): Flow to pierwszy rytm, który symbolizuje płynność i elastyczność. W tym rytmie ciało porusza się miękko i organicznie, przypominając falę, która nie ma określonego kształtu. Jest to moment swobodnego poruszania – oswajasz się z nowym doświadczeniem i powoli przełamujesz bariery tworzone przez logiczny umysł.
  2. Staccato (Uderzenie): Staccato to rytm o wyraźnych, zaznaczonych ruchach. Charakteryzuje go precyzja i rytmiczność. To czas czystej, niezahamowanej ekspresji. W trakcie Staccato wyrażasz swoje uczucia w bardziej konkretny sposób.
  3. Chaos (Chaos): Chaos to rytm nieuporządkowany i nieprzewidywalny. Jest momentem, w którym puszczasz kontrolę, eksperymentujesz i pozwalasz sobie na spontaniczne, czasem chaotyczne ruchy. Prowadzi do przemiany i uwolnienia.
  4. Lyrical (Liryczność): Lyrical to rytm pełen lekkości i wyrazu. Ruchy są płynne, swobodne i pełne energii. Wyrażasz swoją kreatywność i ekspresję duszy. Liryczność zachęca do tańca z wdziękiem i lekkością.
  5. Stillness (Spokój): Stillness jest rytmem spokoju i wewnętrznego skupienia. Ruchy stają się subtelne – odnajdujesz ciszę w swoim tańcu. To moment refleksji, uspokojenia, medytacji i pielęgnowania wewnętrznej harmonii.

Gabrielle Roth

W tańcu intuicyjnym nie ma błędów. Jest tylko twoja własna ścieżka i twoje wyrażenie

5Rythms Gabrielle Roth: praktyka prowadzona

Spróbujesz odnaleźć swój rytm? 😊✨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!