Spełniłam jedno ze swoich największych marzeń. Przyleciałam do Australii zwiedzać, odkrywać, eksplorować, poznawać siebie. Zasmakowałam życia w wielkim mieście, rozpoczynając mój pobyt w Melbourne, gdzie spędziłam 4 miesiące. Miałam też pewien pomysł trzymany w sercu: chciałam zrobić wolontariat i otworzyć się na zupełnie nowe doświadczenia. Krótki research w internecie i okazało się, że możliwości jest całkiem sporo. Dałam się poprowadzić mojemu zamiłowaniu do jogi i tak wylądowałam w spokojnym, niezwykłym centrum na obrzeżach Sydney: w Swami’s Yoga Retreat. Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda wolontariat w takim miejscu, zostań ze mną i zanurz się w lekturze.
Wolontariat z jogą w Australii: jak wygląda mój standardowy dzień pracy w Swami’s Yoga Retreat?
Zasady są jasne: kilka godzin pracy dziennie w zamian za zakwaterowanie, wegańskie wyżywienie i… Bycie częścią społeczności zainteresowanej rozwojem duchowym, samodoskonaleniem, odnajdywaniem radości w pomaganiu innym. Jako wolontariuszka mogę brać też udział we wszystkich zajęciach/aktywnościach organizowanych dla gości – o ile nie kolidują z moimi godzinami pracy. Do dyspozycji mam również siłownię, saunę, basen, salę do jogi, czytelnię i naturę dookoła.
Pracuję 5 godzin dziennie przez 5 dni, a 6 dzień mam wolny. Każdy dzień wygląda inaczej, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie. Zmiana może obejmować godziny poranne lub popołudniowe. Sama praca to: sprzątanie pokoi i przestrzeni wspólnych, recepcja, pomoc w przygotowywaniu wegańskich posiłków i sprzątanie po którymś z nich (śniadaniu, obiedzie lub kolacji w zależności od grafiku), prace na dworze obejmujące, np. rozwożenie drewna do kominków. Wszystkie obowiązki są dzielone z innymi osobami, dzięki czemu praca przebiega sprawnie i nie jest zanadto obciążająca. Niektórzy wolontariusze są nauczycielami jogi, więc prowadzą praktykę i wieczorne medytacje.
Unknown
Fill your life with experiences, not thing. Have stories to tell, not stuff to show
Tymczasem za mną organizacja i prowadzenie pierwszych warsztatów w życiu! Nie spodziewałam się, że podczas pobytu w Australii dostanę szansę wcielenia się w rolę nauczyciela i przekazania swojej wiedzy/doświadczeń. Warsztaty, które przygotowałam nosiły nazwę Awakening Intuition, a uczestnicy poznali 4 klucze do intuicji połączone z ćwiczeniem oddechowym, automasażem, medytacją przestrzeni serca, relaksacją i pisaniem intuicyjnym. Choć początkowo obawiałam się, że będzie mi trudno prowadzić warsztaty po angielsku, cieszę się, że się przełamałam – to było niesamowite doświadczenie! 🙂
Harmonogram dnia w Yoga Centre Retreat
Rozkład dnia dla gości wygląda następująco:
08:00 uważny spacer po australijskim buszu
09:00 śniadanie
10:40 joga
12:30 lunch
14:30 warsztaty
16:00 joga
19:30 medytacja
Moje przykładowe zmiany:
Dzień 1:
08:00-13:00 pomoc w kuchni (śniadanie, lunch)
18:15 sprzątanie po kolacji
Dzień 2:
10:00-12:30 prace na zewnątrz (ogród, konserwacja)
14:30-15:30 prowadzenie warsztatów
18:15 sprzątanie po kolacji
Dzień 3:
09:45 sprzątanie po śniadaniu
09:30-15:30 sprzątanie pokoi
18:15 sprzątanie po kolacji
Dzień 4:
08:00-13:00 pomoc w kuchni (śniadanie, lunch)
09:45 sprzątanie po śniadaniu
18:15 sprzątanie po kolacji
Dzień 5:
09:30-15:30 sprzątanie pokoi
13:15 sprzątanie po lunchu
18:45 sprzątanie po kolacji
Dzień 6: wolne
Jak dostać się na wolontariat w Yoga Centre Retreat w Australii?
Wszystko, co trzeba zrobić to… Wysłać maila! 😉 Na prawdę – to takie proste! Zazwyczaj miejsca przyjmujące wolontariuszy mają na swojej stronie zakładkę „wolontariat”, gdzie znajdują się niezbędne informacje i aplikacja do wypełnienia. Przed wysłaniem zgłoszenia warto dokładnie zapoznać się z warunkami, ilością godzin do przepracowania, czy dostępem do WIFI. Często minimalna długość pobytu to 3 lub 4 tygodnie, ale oczywiście można zgłosić się na dłużej. 😉 Jedno miejsce, które znalazłam wymagało przyjazdu na 3 miesiące. Próbowałam też dostać się do szkoły jogi Byron Yoga Centre, ale akurat nie mieli wolnych wakatów dla wolontariuszy.
Warto próbować, a właściwe miejsce się znajdzie! 🙂 Jak głosi stare przysłowie: kto pyta, nie błądzi!
Gdzie szukać wolontariatu za granicą? Przydatne linki
Miejsce mojego wolontariatu: Swami’s Yoga Retreat —> zakładka z informacjami o wolontariacie: https://swami.com.au/karma-yoga/
Adres: 183-185 Pitt Town Road
Kenthurst, NSW 2156
Podobne miejsca w Australii
Happy Buddha Retreat: https://www.happybuddharetreats.com.au/
Byron Yoga Centre: https://www.byronyoga.com/
Krishna Village: https://krishnavillage-retreat.com/
Billabong Retreat: https://billabongretreat.com.au/
Strona internetowa, na której szukałam wolontariatu za granicą (nie tylko Australia): https://www.hopperjobs.com/
Wolontariat w Swami’s Yoga Retreat: kilka praktycznych informacji
Jeśli czujesz, że wolontariat w Swami’s Yoga Retreat w Australii byłby idealną opcją dla Ciebie, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:
- bilet lotniczy do Australii w jedną stronę to obecnie koszt między 3500 a 6000 PLN. Najtańsze połączenia oferuje singapurska linia budżetowa Scoot Airlines. Najwygodniejsze i najszybsze połączenie z Warszawy do Australii ma linia Emirates (tylko jedna przesiadka w Dubaju).
- by przylecieć do Australii, potrzebujesz wizy. Wybierając się na krótszy okres czasu, chcąc podróżować, wystarczy bezpłatna wiza turystyczna eVisitor, o którą zaaplikujesz online. Zostaje przyznana na rok, jednak możesz na niej zostać maksymalnie 3 miesiące (ewentualnie możesz opuścić kraj i wrócić z powrotem). Ja przyleciałam do Australii na rok na wizie Work&Holiday. Więcej o wizach do Australii przeczytasz TUTAJ.
- Swami’s Yoga Retreat znajduje się na obrzeżach Sydney (około 55 minut drogi samochodem od centrum) w… australijskim buszu. Jest to miejsce idealne, by oderwać się od zabieganej codzienności i cywilizacji, ale nie zapewni Ci łatwego dostępu do eksplorowania różnych miejsc. Nie ma tam w pobliżu plaży i innych atrakcyjnych destynacji do zwiedzania. Za to jest dużo magii, bo miejsce ma w sobie coś tak wyjątkowego, że nie chce się go opuszczać. Będąc na wolontariacie, odpuściłam zwiedzanie. W wolny dzień czasem wybierałam się autobusem do Dural lub Castle Hill, gdzie można zrobić zakupy i wypić genialną kawę.
- podczas wolontariatu możesz brać udział w zajęciach jogi, warsztatach i medytacjach, ale nie musisz! To zależy tylko od Ciebie. Zajęcia jogi są organizowane rano i popołudniu, warsztaty też są w godzinach popołudniowych a medytacje wieczorem. Każdego dnia znajdziesz czas, by na coś się wybrać, chyba że masz akurat inne plany. Zajęcia jogi są raczej z tych łagodniejszych, bo goście często nie praktykowali wcześniej.
Wolontariat i joga za granicą: jedyna w swoim rodzaju przygoda
Wolontariat z jogą w tle, dużą ilością spokoju i pysznego wegańskiego jedzenia to świetna okazja, by zgłębić się w siebie, zwolnić tempo życia, zmienić rutynę dnia, poprawić nawyki żywieniowe, spróbować różnych praktyk duchowych i „jogowych”, poznać ludzi z całego świata, czyli przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę!
Jeśli wybierasz się do Australii, rozważ wolontariat w Swami’s Yoga Retreat albo sprawdź inne możliwości. 🙂 A jeśli masz pytania, śmiało zadaj je w komentarzu pod wpisem lub złap mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/evikasomewhereelse/
Namaste,
5 Comments
Evika! Gratuluję i życzę Ci fantastycznej przygody w Australii! Z niecierpliwością czekam na Twój kolejny wpis. Twoje spełnione marzenie inspiruje i pokazuje, że wszytsko staje się możliwe. Dziękuję
Ilona, dziękuję pięknie! ❤️Australia jest wspaniała – z każdym kolejnym miesiącem cieszę się nią jeszcze bardziej. 🥰 Wszystko jest możliwe, jeśli tylko damy sobie pozwolenie na spełnianie marzeń. Pozdrawiam i ściskam mocno! 😘
Wow, muszę podszkolić angielski i w dorgę <3 Namaste
Czy ktoś z ambasady, konsulatu, lotniska albo kontroli migracyjnej sprawdzał Twój stan konta bankowego albo musiałaś to gdzieś podać?
Cześć Małgosiu, miło Cię poznać! 👋 Wszystko zależy od tego, o jaką wizę chcesz się ubiegać. W przypadku wizy turystycznej eVisitor nie trzeba podawać stanu konta i nikt go nie będzie sprawdzał.
Jeśli chodzi o wizę Work&Holiday podklasa 462 (na której byłam podczas mojego rocznego pobytu), potrzebny będzie wyciąg z konta (przy ubieganiu się o wizę) a wymagane zabezpieczenie wynosi 5000 AUD i środki na bilet powrotny. Po otrzymaniu wizy, nikt już później nie sprawdza stanu konta.
Mam nadzieję, że pomogłam. 😊 Pozdrawiam!