Na samym początku przygody z jogą, traktowałam zajęcia jako uzupełnienie treningów fitness. Z jednej strony chciałam spróbować czegoś nowego, a z drugiej liczyłam na konkretne rozciąganie i wzmocnienie ciała. Tak też się stało, ale joga dała mi znacznie więcej: nauczyła mnie prawdziwego dbania o siebie na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i energetycznym. Pokazała, na czym polega szanowanie swoich potrzeb. Zaprosiła do zwolnienia tempa i oderwania się na chwilę od zabieganego świata. Pokazała, jak być dla siebie wyrozumiałą i znacznie, znacznie więcej…  

W tym artykule chciałabym przedstawić Ci korzyści praktykowania jogi, które (dosłownie!) zmieniły jakość mojego życia i spowodowały niejedną wewnętrzną transformację. Nie będę skupiać się na lepszej kondycji czy rozciąganiu mięśni… Pójdziemy o co najmniej 10 kroków dalej… Prosto do sedna samodoskonalenia. 😉✨ 

Co nam daje joga? 10 korzyści regularnej praktyki 

Korzyść praktyki jogi 1: budowanie zdrowej relacji ze swoim ciałem

Ćwiczenia, nisko kaloryczna dieta, różnego rodzaju zabiegi poprawiające urodę — to wszystko sposoby na osiągnięcie “idealnego” wyglądu wpisującego się we współczesne kanony piękna. Wydaje nam się, że wykupując karnet na siłownię i jedząc smoothie bowl na śniadanie, prowadzimy zdrowy styl życia. Tylko czy na pewno? Ile razy zdarzyło Ci się przekraczać granice swojej wytrzymałości? Zignorować wyczerpanie, by zrobić jeszcze lepszy trening? Mieć wyrzuty sumienia po zjedzeniu bardziej kalorycznego posiłku? Ufając medialnym przekazom i podążając za “zdrowymi” trendami, myślimy, że dbamy o siebie, a tymczasem jest odwrotne: nie słuchamy swojego ciała, ignorujemy symptomy, które nam wysyła. Chcemy mieć pełną kontrolę nad swoją fizycznością i wykorzystywać ją do tworzenia lepszego obrazu siebie. Też byłam w tym miejscu.

Judith Hanson Lasater

W jodze chodzi o rozwijanie świadomości ciała. Zrozumienie swojej fizyczności to klucz do głębszej relacji ze sobą.

Praktyka jogi nauczyła mnie zupełnie innego podejścia do ciała: pełnego szacunku, wdzięczności i życzliwości. Zamiast spinać mięśnie, zaczęłam je rozluźniać. Przestałam się śpieszyć i robić jak najwięcej powtórzeń, skupiając się na oddechu. Zamiast mieć do siebie wyrzuty, że nie potrafię w 100% wykonać danej asany, zaakceptowałam ten fakt i dałam sobie czas na progres. Może to dziwnie “zabrzmi”, ale przestałam postrzegać siebie przez pryzmat ciała, utożsamiać się tak mocno ze swoją fizyczną formą, wyglądem zewnętrznym. Zrobiłam się bardziej czujna na potrzeby ciała, doceniając mądrość, w jaką jest wyposażone.

Korzyść praktyki jogi 2: Uwolnienie emocji, praca z podświadomością

Nasze ciało jest ekranem podświadomości. Wszystkie dolegliwości i choroby, z którymi się mierzymy, mają związek z przeżyciami i emocjami, które dalej przechowujemy w swoim ciele, choć na co dzień nie jesteśmy tego świadomi. Podczas praktyki jogi uwalniamy napięcia w różnych obszarach ciała, a jednocześnie pozbywamy się blokad energetycznych i zwiększamy przepływ energii. Poprzez asany, techniki oddechowe, czy relaksację nie tylko wzmacniamy ciało i wyciszamy umysł, ale też docieramy znacznie głębiej: do swojej podświadomości. Zyskujemy lepszy wgląd w siebie i zaczynamy rozpoznawać mechanizmy, wzorce myślowe lub wpojone przekonania, które nami kierują. Jednocześnie stajemy się bardziej świadomi własnych emocji i lepiej rozumiemy swoje reakcje emocjonalne na sytuacje, które nas spotykają.

B.K.S. Iyengar

Joga to spotkanie ze swoim ciałem, umysłem i duszą. Pozwól sobie na pełne zaangażowanie.

Korzyść praktyki jogi 3: masaż narządów wewnętrznych

Joga najczęściej kojarzy się z rozciąganiem, zwiększaniem mobilności i elastyczności ciała, a to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. 😉 Wykonywanie asan działa na nasze narządy wewnętrzne, usprawniając ich pracę. Właśnie z tego powodu możemy spotkać się z rozmaitymi zajęciami jogi, np. poprawiającej trawienie, pomagającej równoważyć poziom hormonów, czy wspomagającej kręgosłup. Dzięki odpowiednio dobranej praktyce wspomagamy nasze zdrowie i jesteśmy w stanie poradzić sobie z różnymi dolegliwościami.  

Korzyść praktyki jogi 4: Wyciszenie, ukojenie układu nerwowego  

Joga jest medytacją w ruchu. Skupiając się na oddechu i wykonywaniu asan, możemy znacznie głębiej się wyciszyć, wzmocnić swoją odporność na stres, odprężyć ciało, co w rezultacie wpływa zbawiennie na układ nerwowy. Zauważyłam, że koncentracja, skupienie i większa uważność podczas praktyki przenosi się później na inne sfery życia. Reagujemy na stresowe sytuacje w sposób bardziej świadomy, potrafimy szybciej wychwycić emocjonalne zawirowania i wrócić do stanu wewnętrznej równowagi.  

Korzyść praktyki jogi 5: praca z energią, balansowanie czakr

Fundamentem wszelkiego istnienia i całego wszechświata jest subtelna energia siły życiowej, którą jogini nazywają praną. Prana przepływa przez nasze ciało, sterując wszystkimi procesami, które w nim zachodzą. Kiedy prana przepływa prawidłowo, cieszymy się dobrym zdrowiem, wewnętrzną równowagą, ogólnym optymizmem i chęcią do życia. Jeśli energia siły życiowej zostaje zaburzona, chorujemy, tracimy entuzjazm, czujemy przytłoczenie, zmęczenie i przeciążenie.

Podczas praktyki jogi pracujemy nie tylko z naszą fizycznością, ale również z ciałem subtelnym (energetycznym) niewidzialnym dla oka. Odpowiednio dobrane techniki oddechowe i asany pomagają nam pozbyć się blokad energii i balansować czakry*. Jeśli chcemy zachować zdrowie i siły witalne, musimy upewnić się, że nasze czakry są: zdolne do przyjmowania energii, jej przyswajania, przechowywania i wyrażania.

*Czakry to centra energetyczne wprawiające w ruch pranę.

Korzyść praktyki jogi 6: uziemienie, lepsze zakotwiczenie się w swoim ciele

Dookoła tyle się dzieje, że tracisz teraźniejszy moment? Twoje myśli są rozproszone, przez co wpadasz w spiralę zamartwiania się? To znak, że potrzebujesz uziemienia, czyli powrotu do wewnętrznej stabilności i scentrowania — zarówno fizycznego, emocjonalnego, jak i energetycznego. Praktykowanie jogi powoduje lepsze zakotwiczenie się w swoim ciele, dzięki czemu nasza energia i uwaga nie są tak bardzo rozproszone. Odzyskujemy poczucie bezpieczeństwa, nie targają nami gwałtowne emocje i czujemy większy spokój w sobie.

Im bardziej czujesz się połączona ze swoim ciałem, tym więcej harmonii tworzysz w swoim życiu.

Korzyść praktyki jogi 7: wytchnienie w zabieganej codzienności 

W ciągu dnia wiele się dzieje. Pracujemy, mamy różnego rodzaju obowiązki i zobowiązania.  Gonimy od jednego zadania do drugiego, a umysł zajmujemy myślami o tym, ile spraw jest jeszcze do załatwienia. 

Zajęcia jogi są świetną okazją, by znaleźć prawdziwe wytchnienie w zabieganej codzienności, odnajdując wewnętrzną równowagę. Szczególnie gdy wiele się dzieje i odnosisz wrażenie, że w Twoim życiu brakuje spokoju, praktyka jogi pomoże Ci znaleźć potrzebną stabilizację, jednocześnie zapewniając zupełnie inny wymiar aktywnego odpoczynku.  

Nic nie działa tak kojąco i oczyszczająco na nasze samopoczucie, jak spotkanie się ze sobą na macie.  

Korzyść praktyki jogi 8: droga do swojego wnętrza 

W świecie, który nieustannie woła o naszą uwagę, łatwo jest stracić dobry kontakt ze swoim wnętrzem. Zazwyczaj skupiamy się na powinnościach i relacjach, wypełniając czas po brzegi. Tymczasem praktykując jogę możemy znów połączyć się ze sobą i zyskać znacznie głębszy wgląd w aktualne przeżycia: 

Jak się dziś czuję? Co “mówi” do mnie moje ciało? Z jaką intencją przyszłam na zajęcia? Jakie emocje mi towarzyszą? Co ważnego/trudnego/inspirującego spotkało mnie w ciągu dnia? Jaki jest mój poziom energii? 

Choć joga opiera się w dużej mierze na aktywności fizycznej, tak naprawdę prowadzi nas do lepszego zrozumienia siebie i odbycia ciekawej podróży do wewnątrz. Na macie odcinamy się chociaż na chwilę od wszystkich zewnętrznych bodźców, by po prostu pobyć ze sobą.  

Korzyść praktyki jogi 9: zauważanie siebie i swoich potrzeb 

Skoro jedną z korzyści praktykowania jogi jest droga do wnętrza, naturalnie zaczynamy rozpoznawać swoje potrzeby: fizyczne i emocjonalne. W końcu mamy okazję postawić je na pierwszym miejscu. 

Znając swoje potrzeby, znacznie łatwiej jest nam je zaspokoić samodzielnie, co przekłada się na budowanie relacji z innymi. Nie potrzebujemy drugiej osoby do regulacji naszego nastroju, potwierdzenia swojej wartości czy otrzymywania aprobaty: krótko pisząc, wychodzimy z niezdrowych zależności.  

Praktyka jogi uczy miłości własnej.  

Korzyść praktyki jogi 10: wzrost wewnętrznej siły

Wzmacnianie ciała równolegle wzmacnia wnętrze. Im silniejsze jest Twoje ciało, tym silniejsza i bardziej odporna staje się psychika. Jesteś mocniej zakotwiczona w sobie. Zaczynasz szanować swoją energię. Łatwiej radzisz sobie z trudnymi/stresującymi sytuacjami. Czujesz się bardziej pewna siebie. Poprawiasz asertywność i nie boisz się podejmować odważnych decyzji. Zauważasz, gdy ktoś ma na Ciebie negatywny wpływ. A to wszystko prowadzi do innych arcyważnych zmian: wybierasz wziąć odpowiedzialność za swoje samopoczucie i przyszłość, jaką pragniesz stworzyć.    

Gdzie aktualnie jesteś w swojej jogowej podróży? 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!