Droga do pokochania siebie bywa wyboista i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Chwile zwątpienia, rozczarowania, czy nad wyraz surowy krytycyzm zdarza się nawet najwytrwalszym adeptom magii self-love. Jeśli czujesz, że aktualnie znajdujesz się w tym nieco bardziej wymagającym położeniu i potrzebujesz rozprawić się z ponurymi myślami na swój temat, ten wpis dedykuję właśnie Tobie. ❤️

Poznaj 6 dodających otuchy przypominajek, które wesprą Twój proces praktykowania miłości własnej i pomogą Ci spojrzeć na siebie w nowym świetle. ✨

6 serdecznych przypominajek wzmacniających miłość własną  

Przypominajka self-love 1: Nie bój się popełniać błędów – to część procesu odkrywania siebie

Czasem musimy chwilowo zabłądzić, by móc odnaleźć swoją prawdziwą drogę. Niejednokrotnie musimy wylądować w niekomfortowym położeniu, by zyskać silną wewnętrzną motywację do wprowadzenia ważnych zmian. Nieraz musimy na własnej skórze przekonać się, jak to jest nie posłuchać swojej intuicji, by zwyczajnie dowiedzieć się, że jej nie posłuchaliśmy, dzięki czemu wyciągamy wnioski na przyszłość.

“Błędy” są doświadczeniami, cennymi lekcjami, wskazówkami, zimnym prysznicem, po którym uświadamiamy sobie, że nadszedł czas przewartościować dotychczasowe działania i zwrócić się ku swojemu wnętrzu. Popełnianie błędów to część procesu odkrywania siebie. Dzięki nim poznajemy swoje słabsze strony, lęki, deficyty, wpojone przekonania. W rezultacie: nabieramy samoświadomości i dojrzałości.

Daj sobie prawo do popełniania błędów — do wolnego eksplorowania. Niech nietrafione decyzje i porażki nie stanowią źródła żalu, frustracji, wyrzutów, ponurych myśli, melancholii i destrukcyjnego rozgoryczenia. Jesteś tu, żeby się uczyć, a każde doświadczenie wzbogaca Twoje wnętrze, jeśli tylko potrafisz dostrzec w nim wartość.

Przypominajka self-love 2: Twoja wartość nie zależy od zewnętrznych osiągnięć

Od smaku sukcesu łatwo można się uzależnić. Daje nam olbrzymią dawkę satysfakcji i uznanie w oczach innych. Zdobywaniem i osiąganiem gonimy szczęście, próbujemy zasypać pustkę, niedociągnięcia, kompleksy, poczucie bycia niewystarczającym. Obieramy ścieżki, które wydają się najkorzystniejsze z logicznego punktu widzenia, tracąc kontakt ze swoimi prawdziwymi pragnieniami, powołaniem, osobistą prawdą. To właśnie chwile największych rozczarowań: gdy okazuje się, że to, za czym tak długo goniliśmy, dało nam tylko chwilową uciechę, ale nie przerodziło się w coś trwałego. Nie sprawiło, że wewnętrzne rozterki ucichły. Wręcz przeciwnie: nabrały intensywności, mieszając się ze stresem, psychicznym i fizycznym wyczerpaniem, utratą entuzjazmu i zniechęceniem.

Brené Brown

Self-love is a school of courage to be yourself

Zapisz sobie w sercu, że Twoja wartość nie ma nic wspólnego z tym, ile masz pieniędzy, jaki wykonujesz zawód, gdzie jeździsz na wakacje. Nie ma nic wspólnego z Twoim wyglądem, pochodzeniem, statusem, ilością serduszek na Instagramie. Każdy człowiek bez względu na wszystko jest tak samo wartościowy — uświadomienie sobie tego to solidny fundament miłości własnej.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: SAMOPOZNANIE: 10 PYTAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI ODKRYĆ SWOJE PRZEZNACZENIE.

Przypominajka self-love 3: Nigdy nie jest za późno, by zacząć coś nowego i obrać inny kierunek

Tęsknota za utraconym czasem to pułapka, która odwraca Twoją uwagę od wprowadzania ważnych zmian i trzyma Cię w obecnym położeniu. Działa jak ochronny kokon. W końcu bezpieczniej jest w miejscu, które dobrze znamy, a zaczynanie od początku (nawet jeśli to tylko mały krok, wprowadzenie nowego nawyku) wiąże się z przejściowym dyskomfortem wyjścia ze strefy komfortu. Rozpamiętywaniem i analizowaniem nietrafionych decyzji z przeszłości odbierasz sobie sprawczość i prawo do aktywnego tworzenia swojej rzeczywistości. Twoja energia ulatnia się i tkwisz w miejscu, które nie daje Ci prawdziwego spełnienia.  

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego, zdobyć wymarzone kwalifikacje, przeprowadzić się do innego miasta lub kraju, odkrywać pasje, odnaleźć miłość, rozwijać się w dowolnej dziedzinie. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o swój wewnętrzny spokój i odejść od wszystkiego, co oddala Cię od Twoich marzeń. Zapomnij o wieku, zapomnij o czasie. Wbrew społecznym oczekiwaniom, daj sobie prawo do upragnionych zmian i wyrusz odkrywać nowe kierunki, jeśli tylko masz na to ochotę.  

A jeśli potrzebujesz nabrać jeszcze odrobinę odwagi, zanim wyruszysz ku nieznanemu, zapraszam Cię do wpisu: 20 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW ZACHĘCAJĄCYCH DO ZMIAN I NOWYCH POCZĄTKÓW.  

Przypominajka self-love 4: Możesz samodzielnie dać sobie wszystko, za czym tęsknisz

Deficyty nie są najlepszą bazą do budowania czegokolwiek: związku z drugą osobą, kariery, rodziny. Prędzej czy później wpędzają nas w niezdrową zależność i oddalają od brania pełnej odpowiedzialności za swoje własne szczęście. Czy jest coś, za czym tęsknisz? Co powoduje, że odczuwasz nieuzasadniony wewnętrzny ból, który nachodzi Cię znienacka? Nie uciekaj od niego, dopuść go do siebie i zapytaj: czego tak naprawdę mi teraz brakuje? Czego brakowało mi w dzieciństwie? Jakie moje potrzeby nie zostały zaspokojone? Możesz samodzielnie dać sobie wszystko, za czym tęsknisz: uwagę, przyjaźń, miłość, akceptację, poczucie bezpieczeństwa.

Amit Ray

Self-love is the foundation of your happiness

Gdy w Twoim wnętrzu nie ma już deficytów i dojmujących tęsknot, masz w sobie gotowość, by tworzyć piękną przyszłość i spotkać osoby, które będą szły z Tobą ramie w ramię. Dopiero z tego miejsca jesteś w stanie otworzyć się na życie i poznać swoje prawdziwe marzenia.

Przypominajka self-love 5: Twoja przeszłość Cię nie definiuje – po prostu jest źródłem cennych doświadczeń

Naznaczone dużym ładunkiem emocjonalnym wspomnienia z przeszłości lubią wracać jak bumerang. Pojawiają się znienacka i często są źródłem dołujących myśli na własny temat. Trzymając się kurczowo tego, co było, utrudniasz sobie dostęp do ogromnego potencjału, który w Tobie drzemie. Wciąż patrzysz wstecz – nie tylko na to, co Cię spotkało, ale również na ograniczający obraz siebie.

Ktoś kiedyś surowo Cię skrytykował lub poczęstował gorzką naganą? Upewnij się, czy ta sytuacja wciąż nie wpływa na Twoją samoocenę. Puść ją wolno, usuń ze swojego wnętrza, nie pozwól, by przenosiła się na teraźniejszość i przyszłość.

Nieśmiałość, niskie poczucie wartości, wycofanie, brak wiary we własne możliwości, niezdrowy perfekcjonizm, poczucie gorszości czy różnego rodzaju blokady przed urzeczywistnianiem pragnień to wszystko wynik życiowych doświadczeń (z włączeniem traum, przykrości i zranień), na które często nie mieliśmy wpływu (szczególnie w dzieciństwie). Podświadomie wyciągnęliśmy wnioski na swój temat i nadal się ich trzymamy. Pamiętaj, że Twoja przeszłość Cię nie definiuje. W każdej chwili możesz stworzyć siebie na nowo, wykorzystując wszystkie życiowe doświadczenia do budowania wewnętrznej siły i swojego przeznaczenia na własnych zasadach.

Przypominajka self-love 6: Opinie innych nie świadczą o tym, kim naprawdę jesteś

Najbardziej wyzwalającym odkryciem jest świadomość, że to, co myślą i mówią o Tobie inni, nie ma nic wspólnego z Tobą.

Kiedy próbujesz zdobyć czyjąś aprobatę, uznanie, czy akceptację, istnieje duże ryzyko, że będziesz działać wbrew sobie. Co dokładnie mam na myśli? Ignorowanie intuicji, dawanie przyzwolenia na przekraczanie swoich granic, dostosowywanie się do innych, stawianie czyiś potrzeb ponad swoje własne. Będąc w tym położeniu, każdy przejaw czyjegoś niezadowolenia skierowanego w Twoją stronę, obniża nastrój i wywołuje cierpienie. Pozwalasz, by zewnętrzne wpływy miały na Tobą kontrolę.

Rozwijając miłość własną, niech Twoje własne zdanie na swój temat zawsze będzie na pierwszym miejscu. Nic nikomu nie musisz udowadniać, tłumaczyć, przekonywać, nakłaniać, co zawsze kosztuje dużo energii i prowadzi donikąd. Trzymaj się swojej prawdy o sobie. ❤️

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!