Wszystko, co możesz zobaczyć w swojej rzeczywistości, najpierw powstało w Twoim wnętrzu. Powoli kiełkowało zasilane uwagą, aż w końcu splotło się w niewytłumaczalny układ okoliczności, które stanęły z Tobą oko w oko. Prawda jest taka, że każde, nawet najmniejsze ludzkie działanie chowa w sobie jakąś motywację — często ukrytą dla naszego świadomego umysłu. Nie zawsze rozumiemy swoje własne zachowanie i pozwalamy, by przypadkowe myśli nadawały kierunek naszej energii. Jak to zmienić? Po prostu: wybierz intencję i spokojnie poczekaj na upragniony rezultat. O nic więcej nie musisz się martwić. Zastanawiasz się, jak konkretnie działają intencje i jak je formułować? Przekonajmy się! 😊

Czym jest intencja? To wprawianie energii w ruch…

✨Poczekaj, coś Ci opowiem…

Wyobraź sobie, że właśnie siadasz przy stoliku w nowo odkrytej restauracji. Podchodzi do Ciebie przystojny kelner i pyta, czy może przyjąć zamówienie. Przeszukujesz wzorkiem menu i po krótkim namyśle wybierasz danie, na które masz największą ochotę. Krótko i konkretnie odpowiadasz: “Poproszę jaglane klopsiki w sosie serowo-koperkowym z kremowym purée ziemniaczanym i pieczonymi warzywami, a na deser suflet czekoladowy z lodami waniliowymi, i malinami.”

Doskwiera Ci głód, ale cierpliwie czekasz na posiłek, delektując się rozmową z osobą towarzyszącą. Odprężasz się i zatapiasz w wyjątkowym klimacie tego miejsca. Wiesz, że niczego nie możesz przyśpieszyć. Wiesz też, że jedzenie niebawem się pojawi. Nie masz potrzeby wtargnięcia do kuchni, by upewnić się, czy aby na pewno Twoje danie jest przyrządzane. Nie obserwujesz każdego ruchu kucharza i nie otwierasz lodówki w celu sprawdzenia zaopatrzenia — bo co, jeśli zabrakło lodów waniliowych? To dopiero byłoby rozczarowanie! A nawet jeśli, to przecież nie Twoje zmartwienie. Zamówienie zostało złożone, więc cierpliwie i z ufnością czekasz na pojawienie się kelnera.

W końcu widzisz go na horyzoncie – uśmiecha się do Ciebie i stawia na stoliku danie główne. Odwzajemniasz uśmiech zwiastujący prawdziwą satysfakcję. Zaczynasz ucztę.

A na koniec, gdy po deserze zostaje już tylko słodkie wspomnienie, wyglądasz mniej więcej tak 😅:

W tej krótkiej opowiastce Twoje zamówienie jest intencją, kelner wszechświatem, a Ty kreatorką/kreatorem swojej przyszłości. Przeglądając menu, czyli katalog nieograniczonych możliwości, skupiasz całą swoją uwagę na wyborze. Nie myślisz w tym momencie o konieczności zrobienia zakupów na kolejne dni i że właściwie to nie wiesz, co tu robisz. Będąc w 100% w teraźniejszej chwili, koncentrujesz energię na rezultacie, który pojawi się w przyszłości i na tym kończy się Twoje zadanie.

Intencja to… Iskra będąca zalążkiem tego, co zamierzasz stworzyć

 Intencja jest Twoim “dlaczego”, wewnętrzną motywacją — zauważoną i ubraną w precyzyjnie dobrane słowa. To iskra będąca zalążkiem tego, co zamierzasz stworzyć. To nadanie kierunku swojej energii, bo: “to na czym się koncentrujesz, wzrasta”. Intencja nie jest tylko przelotną myślą: intencję nosisz w sobie.

Z pewnością masz cele i różnego rozmiaru marzenia – tylko, czy poświęcasz im wystarczającą ilość uwagi? Zabiegana codzienność potrafi rozpraszać. Wciąga nas w rutynowe czynności i obowiązki, które trzeba wykonać. Zapominamy, że marzenia kurzą się gdzieś w kącie na dnie serca i cierpliwie czekają na zalążek działania. 

Intencja pozwala skoncentrować się na realizowaniu swoich zamiarów, ale nie tylko. Dzięki niej zachowujemy większą uważność, mamy lepszy kontakt ze swoim wnętrzem. Stopniowo odkrywamy, czego tak naprawdę chcemy i co jest dla nas ważne. Wybranie intencji sprawia, że małymi kroczkami wprowadzamy upragnione zmiany – wprawiamy w ruch potencjał przyszłości. Intencja to prawdziwa magia – jest jak czarodziejska różdżka w Twoich rękach. 🪄

Jak wyrażać intencję? Śmiało, konkretnie i z poziomu serca

Zacznijmy od dwóch przykładów: 

1: Jesteś na zajęciach jogi i nauczyciel przed rozpoczęciem praktyki prosi wszystkich o wybranie intencji

Dlaczego jesteś właśnie na tych zajęciach? Co zmotywowało Cię do wzięcia w nich udziału i jak chcesz się czuć tuż po ich zakończeniu? Intencja może być za każdym razem inna – ważne, by odpowiadała Twojej aktualnej potrzebie i mieściła w sobie rezultat, na którym Ci zależy.  

Jeśli np. czujesz, że Twoje ciało jest spięte, zmęczone po stresach i wyzwaniach dnia, wyraź intencję tak:  

✨Moje ciało i umysł wracają do stanu harmonii. Uwalniam wszystkie napięcia.✨  

Twoją intencją może być też tylko jedno słowo, np.: 

✨WYROZUMIAŁOŚĆ✨  
2: Czujesz, że przyszedł czas na zmiany w jakieś konkretnej dziedzinie życia, ale nie wiesz jeszcze, jakie działanie podjąć

Wiele razy przekonałam się, że szczera intencja wypływająca prosto z serca, z autentycznej potrzeby zmian, ma moc tworzenia nowych okoliczności.

Rok temu na początku wakacji poczułam, że fajnie byłoby rozpocząć nową pracę. Jako copywriterka freelancerka pisałam dużo, a stawki nie rosły w górę. Miałam już spory warsztat i doskwierał mi deficyt ciekawych wyzwań. Od czasu do czasu przeglądałam oferty pracy i coraz częściej zastanawiałam się, jaki zrobić krok w zawodowej karierze.

Pod koniec lipca dostałam propozycję współpracy od firmy, która znalazła mój profil na LinkedIn – zdążyłam też zaaplikować do innej agencji social media, bo na tym samym portalu wyświetliła mi się oferta odpowiadająca moim umiejętnościom, gdy odpisywałam na propozycję.

Praktycznie w tym samym czasie odbyłam dwie rozmowy kwalifikacyjne, z których jedna zakończyła się sukcesem. Miałam wrażenie, że wszystko działo się trochę poza mną — reagowałam na bieżąco i bez oczekiwań dałam się poprowadzić losowi, czując przypływ ekscytacji. 😉

Dokładnie tak samo było z jogą. Poczułam, że chcę rozwijać swoją praktykę — zajęcia z Ashtangi przestały mi wystarczać, a miesiąc później okazało się, że w moim mieście (w którym nie ma żadnej szkoły jogi), pojawiła się możliwość uczęszczania na Vinyasę. Zbieg okoliczności? Czy moc intencji w najczystszej postaci? Ja wybieram drugą opcję! 😊

Jeśli jest jakiś aspekt życia, w którym chcesz wprowadzić zmiany, zacznij od intencji i cierpliwie poczekaj. Zaufaj, że nowa okazja pojawi się we właściwym momencie. Niekoniecznie po kilku dniach, a nawet tygodniach. Noś tę intencję w sobie i ze wzmożoną czujnością obserwuj, jakie możliwości pojawią się na Twojej drodze. Nie staraj się kontrolować tego procesu — rób swoje i nie wybiegaj myślami za daleko w przyszłość, bo stracisz z oczu to, co już masz. 😉

By intencja miała moc kreacji…

 • formułuj ją w czasie teraźniejszym, np. otwieram się na…, słucham mojej intuicji, rozwijam w sobie…,
 • unikaj rozpoczynania zdania od: nie chcę, nie jestem,
 • odwołuj się do swojej wewnętrznej motywacji, zadając pytanie: czego pragnę mieć więcej w swoim życiu?,
 • wyrażaj intencję z poziomu serca – nie z poziomu logiki, zewnętrznych korzyści, chęci szybkiego osiągnięcia celu,
 • ufaj, że nie musisz znać wszystkich szczegółów, nie przywiązuj się do rezultatów – nie trać z oczu piękna teraźniejszości.

Przykłady intencji: dla inspiracji

Rodzajów intencji nie da się policzyć. Możesz wybierać intencje do każdej czynności i wielokrotnie w ciągu dnia. Nie muszą dotyczyć tylko WIELKICH wydarzeń, zmian i marzeń, których wypatrujesz na horyzoncie. Intencje będą wspierać Cię w rozwoju i codziennych wyzwaniach, nadając znaczenie działaniom. Kiedy zaczniesz żyć intencjonalnie, szybko zorientujesz się, że inwestujesz swoją energię roztropnie i w stu procentach zgodnie z własnym wnętrzem.  

Przykłady intencji ZDROWIE/DOBRE SAMOPOCZUCIE:
 • Ruszam się dla przyjemności i utrzymania mojej kondycji w najlepszej formie.
 • Łączę się z moim oddechem i uwalniam napięcia, które nagromadziły się w ciągu dnia.
 • Rezygnuję z produktów wysokoprzetworzonych i zawierających dużą ilość cukru.
 • Cokolwiek robię i gdziekolwiek jestem, wybieram spokój.
 • Zdrowie jest teraz moim najważniejszym priorytetem.
Przykłady intencji JOGA/MEDYTACJA:
 • Docieram do centrum mojego serca.
 • Z każdym oddechem wzmacniam kontakt z intuicją.
 • Szanuję możliwości mojego ciała – traktuję je z szacunkiem w każdej asanie.
 • Pozwalam sobie odczuwać każdą emocję bez osądzania i oceniania.
 • Wybieram myśli, które mnie wspierają i dają mi siłę.
Przykłady intencji na ROZPOCZĘCIE DNIA:
 • Dziś skupiam się na okazywaniu sobie życzliwości.
 • Koncentruję się na mojej liście rzeczy do zrobienia i z radością witam miłe niespodzianki.
 • Otwieram się na nowe możliwości i okazuję sobie uznanie.
 • Podejmuję każdą, nawet najmniejszą decyzję z poziomu serca.
 • Jestem gotowa być najlepszą wersją siebie.
✨Spróbuj już teraz: którą intencję wybierasz?✨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!