Największym skarbem każdego z nas jest własna, niepowtarzalna energia, którą emanujemy. To ona tworzy esencję tego, kim jesteśmy i kim się stajemy. Nieustannie się zmieniamy, ewoluujemy, wzrastamy, a każda wewnętrzna lub zewnętrzna zmiana wpływa na indywidualny poziom wibracji.

Kiedy czujemy radość, wdzięczność, spokój, zadowolenie i równowagę wibrujemy wysoko, dzięki czemu dostrajamy się do najlepszej wersji nas samych. Znacznie łatwiej przychodzi nam też budowanie życia, o jakim marzymy. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, ile energii nieświadomie tracimy, np. na kontakty z toksycznymi ludźmi, zadowalanie innych albo na robienie tego, na co tak naprawdę nie mamy ochoty. W konsekwencji odczuwamy stres, napięcie, rozdrażnienie i wyczerpanie, a do naszego serca wprowadza się chaos… Aby wydostać się z tego stanu, warto nauczyć się chronić swoją energię. To pozwoli Ci odzyskać moc. 💪✨

Wszystko jest energią a energia jest wszystkim… 

Zanim ktoś nam się przedstawi, podświadomie wyciągamy wnioski na podstawie pierwszego wrażenia. Są miejsca, w których czujemy się wyjątkowo dobrze. Inne od razu wzbudzają strach albo niechęć. Czasem odnosimy wrażenie, że panująca atmosfera jest tak „ciężka”, że można ją „kroić nożem” – mimo że nikt nic nie zrobił lub nie powiedział. 😉

Nikola Tesla

If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration.

Właśnie przypomniałam sobie, jak zdawałam egzamin na prawo jazdy i czekałam na swoją kolej. Tyle skumulowanego stresu w jednym pomieszczeniu nie spotkałam nigdy wcześniej i nigdy później. 😄 Każdy z nas ma też inny gust i różne upodobania. Dlaczego niektóre piosenki od razu nam się podobają a inne kompletnie nie? Dlaczego nosimy ubrania w określonym stylu i kolorach? Jak urządzamy domową przestrzeń? Czemu zbyt duża ilość przedmiotów nas przytłacza? Dlaczego kontakt z naturą wpływa kojąco na duszę? Bo…

Wszystko jest energią.  

Nasze codzienne wybory zazwyczaj nie są racjonalne. Tak naprawdę otaczamy się rzeczami współgrającymi z naszą energią. To ona jest fundamentem wszystkiego, co do tej pory stworzyliśmy w życiu: wpływa na każdy jego aspekt — od finansów aż po zdrowie. Nasze głębokie, zakorzenione w podświadomości przekonania i wierzenia znajdują odbicie w rzeczywistości. Gdy potrafimy je rozpoznać i świadomie zmienić, transformujemy siebie i swoje życie.


Jak powiedział C.G. Jung:

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.


Te zakorzenione w podśwadomości przekonania często mają negatywny charakter (np. „nie zasługuję na miłość”, „pieniądze nie przychodzą łatwo”), dlatego powstrzymują nas od realizowania celów. Emanujemy energią swoich przekonań (są silniejsze niż myśli), więc przyciągamy sytuacje i ludzi o podobnych wibracjach. Ponadto utrwalamy wzorce myślowe, które następnie przekładają się na nasze zachowania i reakcje. To z kolei prowadzi do jednego wniosku:

Energia jest wszystkim.  

Co się dzieje, gdy nie chronimy swojej energii?  

Kiedy przejmujesz na siebie emocje innych, masz słabszy dostęp do swoich własnych. Towarzyszy Ci wyczerpanie — również fizyczne. Zaczynasz wątpić w swoje zdolności i plany. Silnie reagujesz na to, co Ci się przytrafia. Jesteś jak chorągiewka: każdy najmniejszy podmuch wiatru sprawia, że Twoje samopoczucie chwieje się w różne strony.

Asad Meah

Elevate your aura, elevate your life.

Czy często odnosisz wrażenie, że ulegasz wpływom otoczenia? Bardzo przejmujesz się opiniami innych? Trudno Ci uspokoić myśli i poradzić sobie ze stresem? Odczuwasz napięcie i brak wewnętrznej stabilności? Problemy osób z najbliższego otoczenia bardzo długo skupiają Twoją uwagę? Masz wysoki poziom empatii? Czujesz, że łatwo przyciągasz toksycznych ludzi, którzy ciągle zaburzają Twoją wewnętrzną równowagę i próbują Tobą manipulować? Trudno jest Ci się zrelaksować i odprężyć, bo wciąż jesteś zaangażowana emocjonalnie w wydarzenia dnia codziennego? Bardziej skupiasz się na życiu innych niż na swoim własnym? Nie jesteś zadowolona ze swojej obecnej sytuacji życiowej?

Twierdząca odpowiedź na większość z tych pytań oznacza, że potrzebujesz wzmocnić swoją energię. 💪✨

Jak chronić i wzmacniać swoją energię? 5 wskazówek

Wskazówka 1: zawsze zwracaj uwagę na to, jak się czujesz 

Na co dzień mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, które wywołują rozmaite emocje. Jeśli są pozytywne, wszystko jest w porządku. Negatywne zawsze tworzą napięcie i niepokój. Zazwyczaj jesteśmy tak zajęci bieżącymi sprawami, że nie zwracamy uwagi na to, jak się czujemy. Każda emocja jest ważnym sygnałem od intuicji. Aby skutecznie chronić swoją energię, w pierwszej kolejności na bieżąco przyglądaj się swoim emocjom. Nie po to, by je zmienić, tylko w celu sprawdzenia, co je wywołało.

Shakti Gawain

Every time you don’t follow your inner guidance, you feel a loss of energy, loss of power, a sense of spiritual deadness.

Gdy miejsca, ludzie lub czynności, którymi się zajmuję, napawają mnie entuzjazmem i radością, wiem, że podążam w dobrym kierunku. Jeśli odczuwam ciągły stres z jakiegoś powodu, tracę bardzo dużo energii, więc powinnam wprowadzić zmianę. Znając przyczynę zdenerwowania, mogę podjąć odpowiednie działania. Czasem nie możemy od razu zmienić zewnętrznej sytuacji, ale zawsze możemy wprowadzić zmiany w swoim podejściu lub po prostu wyznaczyć wyraźną granicę będącą wewnętrzną barierą ochronną.

Koniecznie zajrzyj też do tego artykułu: SAMOOBSERWACJA: KLUCZ DO TRANSFORMACJI SIEBIE I SILNEJ INTUICJI

Wskazówka 2: nie rozdawaj swojej energii – traktuj ją jak swój największy skarb 

Kiedy zaczęłam głębiej zastanawiać się nad tym, kiedy czułam, że tracę moją energię i jestem „zainfekowana” cudzymi emocjami/problemami/przekonaniami, dokonałam odkrycia: sama na to pozwalałam. Wpuściłam te negatywne wibracje do mojego wnętrza, karmiłam je moją uwagą: myślami i przywiązaniem emocjonalnym. Nie chroniłam swojej energii, więc automatycznie chłonęłam to, co stawało na mojej drodze.

Za każdym razem, gdy ktoś wywiera negatywny wpływ na to, w jaki sposób myślimy, co czujemy, lub jak się zachowujemy, przejmuje nad nami władzę. Oddajemy tej osobie kontrolę nad sobą.

Leo Buscaglia

Don’t hold to anger, hurt or pain. They steal your energy and keep you from love.

Właśnie z tego powodu nie powinniśmy tak po prostu rozdawać naszej energii. Jest ona osobistym, cennym zasobem – skarbem. Z kim chcemy dzielić się naszym wewnętrznym bogactwem? Czy sytuacje i ludzie, którzy nie wnoszą żadnej wartości, tylko destrukcję, zasługują na nasze zaangażowanie emocjonalne? Z pewnością nie. Jeśli ciągle w myślach odtwarzamy pewne sytuacje i podsycamy emocje, właśnie tam kierujemy swoją energię.

Wskazówka 3: zanim zareagujesz, zatrzymaj się

Impulsywna reakcja sprawia, że wpuszczasz wpływy innych do swojego wnętrza. Zaczynasz coraz bardziej się nakręcać i dajesz się wciągać w czyjeś gry słowne albo manipulacje. Nie dajesz sobie czasu, by posłuchać intuicji, która wysyła Ci sygnały ostrzegawcze.

Joel Osteen

Every day we have plenty of opportunities to get angry, stressed or offended. But what you’re doing when you indulge these negative emotions is giving something outside yourself power over your happiness. You can choose to not let little things upset you.

Zamiast reagować automatycznie, zatrzymaj się na chwilę. Zadaj sobie pytanie w myślach: co tak naprawdę się tu dzieje? Czy ta sytuacja jest warta mojego zaangażowania emocjonalnego? Może lepiej odpuścić? Daj sobie prawo do podjęcia świadomej decyzji. Reagując uważnie, wybierasz siebie – troszczysz się o swoje dobre samopoczucie i nie pozwalasz, by zewnętrzne czynniki wpływały na to, jak się czujesz.

Wskazówka 4: zakotwicz się w swoim ciele – nie zapominaj o uziemieniu 

Uziemienie (ang. grounding/earthing) to po prostu równoważenie duchowej i fizycznej energii w ciele poprzez połączenie się z ziemią. Dzięki uziemieniu czujemy, że jesteśmy w teraźniejszości i mamy lepszy kontakt ze swoją fizycznością — nasza energia zyskuje punkt stabilności, więc łatwiej nią świadomie zarządzać.

J.R. Rim

Flying starts from the ground. The more grounded you are, the higher you fly.

Zanim zetknęłam się z pojęciem uziemienia, zauważyłam, że ćwiczenia fizyczne pomagają mi nie tylko wzmacniać ciało, ale także energię: stałam się bardziej asertywna i silniejsza psychicznie. Ruch jest tylko jedną z metod uziemienia – warto popróbować różnych i wybrać najlepsze dla siebie. Pomocne będą również:

Wskazówka 5: stwórz swój przytulny azyl i częściej rób to, co kochasz

Aby Twoja energia się wzmacniała, zacznij się jej przyglądać i lepiej ją poznaj: obserwuj, do czego czujesz przyciąganie. Stwórz w swoim domu kojącą przestrzeń wypełnioną kolorami, zapachami, muzyką i przedmiotami, które najbardziej z Tobą rezonują. Zredukuj ilość rzeczy i zatrzymaj tylko ulubione. Wygospodaruj czas na rozwijanie zainteresowań i na relaks. Zajmuj się aktywnościami wypełniającymi Cię radością. Niech to miejsce będzie nasączone Twoją wyjątkową energią i azylem pozwalającym wrócić do równowagi po całym dniu różnych zmagań. Nie ma lepszego „doładowania” niż inspiracja i robienie tego, co się kocha. Od razu poczujesz różnicę. ✨

Pamiętaj: energia podąża za uwagą. ✨

2 Comments

  1. Piękny artykuł..
    Super by było jakby cytaty były tłumaczone 🙂

    1. Cześć Monika, dziękuję za sugestię. 😊 W nowszych artykułach cytaty są już tłumaczone, w starszych systematycznie będę robić poprawki.

      Trzymaj się ciepło! 🤗✨

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!