Największym skarbem każdego z nas jest własna, niepowtarzalna energia, którą emanujemy. To ona tworzy esencję tego, kim jesteśmy i kim się stajemy. Nieustannie się zmieniamy, ewoluujemy, wzrastamy, a każda wewnętrzna lub zewnętrzna zmiana wpływa na indywidualny poziom wibracji. Kiedy czujemy radość, wdzięczność, spokój, zadowolenie i równowagę wibrujemy wysoko, dzięki czemu dostrajamy się do najlepszej wersji nas samych. Znacznie łatwiej przychodzi nam też budowanie życia, o jakim marzymy – mamy w sobie nieograniczone pokłady siły. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, ile energii nieświadomie tracimy. Każdego dnia mamy do czynienia z różnymi ludźmi — nierzadko toksycznymi. Odbieramy rozmaite bodźce, chłoniemy energię otoczenia, absorbujemy emocje innych. Zaczynamy odczuwać stres, napięcie, rozdrażnienie i wyczerpanie, a do naszego serca wprowadza się chaos… Aby wydostać się z tego stanu, musimy wiedzieć, jak chronić swoją energię. To pozwoli nam odzyskać moc. 💪✨

Wszystko jest energią a energia jest wszystkim 

Zanim ktoś nam się przedstawi, podświadomie wyciągamy wnioski na podstawie pierwszego wrażenia. Są miejsca, w których czujemy się wyjątkowo dobrze. Inne od razu wzbudzają strach albo niechęć. Czasem odnosimy wrażenie, że panująca atmosfera jest tak „ciężka”, że można ją „kroić nożem” – mimo że nikt nic nie zrobił lub nie powiedział. 😉

Nikola Tesla

If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration.

Właśnie przypomniałam sobie, jak zdawałam egzamin na prawo jazdy i czekałam na swoją kolej. Tyle skumulowanego stresu w jednym pomieszczeniu nie spotkałam nigdy wcześniej i nigdy później. 😄 Każdy z nas ma też inny gust i różne upodobania. Dlaczego niektóre piosenki od razu nam się podobają a inne kompletnie nie? Dlaczego nosimy ubrania w określonym stylu i kolorach? Jak urządzamy domową przestrzeń? Czemu zbyt duża ilość przedmiotów nas przytłacza? Dlaczego kontakt z naturą wpływa kojąco na duszę?

Wszystko jest energią.  

Nasze codzienne wybory zazwyczaj nie są racjonalne. Tak naprawdę otaczamy się rzeczami współgrającymi z naszą energią. To ona jest fundamentem wszystkiego, co do tej pory stworzyliśmy w życiu: wpływa na każdy jego aspekt — od finansów aż po zdrowie. Nasze głębokie, zakorzenione w podświadomości przekonania i wierzenia znajdują odbicie w rzeczywistości. Gdy potrafimy je rozpoznać i świadomie zmienić, transformujemy siebie i swoje życie.


Jak powiedział C.G. Jung:

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.


Te głębokie przekonania często mają negatywny charakter (np. „nie zasługuję na miłość”, „pieniądze nie przychodzą łatwo”), dlatego powstrzymują nas od realizowania celów. Emanujemy energią swoich przekonań (są silniejsze niż myśli), więc przyciągamy sytuacje i ludzi o podobnych wibracjach. Ponadto utrwalamy wzorce myślowe, które następnie przekładają się na nasze zachowania i reakcje.

Energia jest wszystkim.  

Co się dzieje, gdy nie chronimy swojej energii?  

Czy często odnosisz wrażenie, że ulegasz wpływom otoczenia? Bardzo przejmujesz się opiniami innych? Trudno Ci uspokoić myśli i poradzić sobie ze stresem? Odczuwasz napięcie i brak wewnętrznej stabilności? Problemy osób z najbliższego otoczenia bardzo długo skupiają Twoją uwagę? Masz wysoki poziom empatii? Czujesz, że łatwo przyciągasz toksycznych ludzi, którzy ciągle zaburzają Twoją wewnętrzną równowagę i próbują Tobą manipulować? Trudno jest Ci się zrelaksować i odprężyć, bo wciąż jesteś zaangażowana emocjonalnie w wydarzenia dnia codziennego? Bardziej skupiasz się na życiu innych niż na swoim własnym? Nie jesteś zadowolona ze swojej obecnej sytuacji życiowej? Twierdząca odpowiedź na większość z tych pytań oznacza, że potrzebujesz wzmocnić swoją energię. 💪✨ Gdy jej nie chronimy, bardzo łatwo zaburzyć nasz wewnętrzny spokój.

Asad Meah

Elevate your aura, elevate your life.

Przejmujemy na siebie emocje i wibracje innych, mamy więc słabszy dostęp do swoich własnych. Towarzyszy nam wyczerpanie — również fizyczne. Zaczynamy wątpić w swoje zdolności i plany. Silnie reagujemy na to, co nam się przytrafia. W konsekwencji trudno nam zmienić swoje życie na lepsze i po prostu dobrze się czuć. Jesteśmy jak chorągiewka: każdy najmniejszy podmuch wiatru sprawia, że chwiejemy się w różne strony.  

Podstawa wewnętrznego spokoju to przebywanie we własnej energii

Wszystko, co widzimy i słyszymy, ma na nas wpływ. Jednak jak duży jest to wpływ, zależy od nas samych, ponieważ to my decydujemy, na czym się koncentrujemy. Gdy nasze samopoczucie zależy od zewnętrznych okoliczności, pozbywamy się swojej wyjątkowej mocy — jesteśmy wspomnianą chorągiewką. 😉 A tak naprawdę chcemy przecież stać stabilnie, niezależnie od tego, co dzieje się dookoła. Czuć wysokie wibracje, które działają jak magnes na to, co pragniemy zaprosić do naszego życia. Kiedy przebywamy we własnej energii, szybciej odzyskujemy równowagę. Nie zawsze przecież wszystko idzie zgodnie z przyjętym planem — życie lubi czasem płatać figle. 😉

Cały sekret polega na tym, żeby nie czekać na lepsze warunki, ale samodzielnie je dla siebie tworzyć i świadomie decydować o tym, co trafia do naszego serca.

Jak chronić i wzmacniać swoją energię? 

Wskazówka 1: zawsze zwracaj uwagę na to, jak się czujesz 

Na co dzień mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, które wywołują rozmaite emocje. Jeśli są pozytywne, wszystko jest w porządku. Negatywne zawsze tworzą napięcie i niepokój. Zazwyczaj jesteśmy tak zajęci bieżącymi sprawami, że nie zwracamy uwagi na to, jak się czujemy. Każda emocja jest ważnym sygnałem od naszej intuicji. Aby skutecznie chronić swoją energię, musimy w pierwszej kolejności na bieżąco przyglądać się swoim emocjom. Nie w celu ich zmiany, tylko w celu znalezienia przyczyny ich wywołania.

Shakti Gawain

Every time you don’t follow your inner guidance, you feel a loss of energy, loss of power, a sense of spiritual deadness.

Gdy miejsca, ludzie lub czynności, którymi się zajmuję, napawają mnie entuzjazmem i radością, wiem, że podążam w dobrym kierunku. Jeśli odczuwam ciągły stres z jakiegoś powodu, tracę bardzo dużo energii, więc powinnam wprowadzić zmianę. Znając przyczynę zdenerwowania, mogę podjąć odpowiednie działania. Czasem nie możemy od razu zmienić zewnętrznej sytuacji, ale zawsze możemy wprowadzić zmiany w swoim podejściu lub po prostu wyznaczyć wyraźną granicę będącą wewnętrzną barierą ochronną.

Wskazówka 2: nie rozdawaj swojej energii – traktuj ją jak swój największy skarb 

Nie raz zastanawiamy się: dlaczego mnie to spotkało? Dlaczego trafiam na energetycznych wampirów, manipulatorów, plotkarzy, na osoby siejące zamęt? Najprościej byłoby odciąć się od toksycznego środowiska i ludzi, których zachowanie nam nie służy. To najlepsze wyjście i warto z niego skorzystać, ale nie w każdej sytuacji mamy taką możliwość. Poza tym nigdy nie wiemy, co czai się za rogiem – nie kontrolujemy zewnętrznych wydarzeń.

Kiedy zaczęłam głębiej zastanawiać się nad tym, kiedy czułam, że tracę moją energię i jestem „zainfekowana” cudzymi emocjami/problemami/przekonaniami, dokonałam odkrycia: sama na to pozwalałam. Wpuściłam te negatywne wibracje do mojego wnętrza, karmiłam je moją uwagą: myślami i przywiązaniem emocjonalnym. Nie chroniłam swojej energii, więc automatycznie chłonęłam to, co stawało na mojej drodze.

Za każdym razem, gdy ktoś wywiera negatywny wpływ na to, w jaki sposób myślimy, co czujemy, lub jak się zachowujemy, przejmuje nad nami władzę. Oddajemy tej osobie kontrolę nad sobą.

Leo Buscaglia

Don’t hold to anger, hurt or pain. They steal your energy and keep you from love.

Właśnie z tego powodu nie powinniśmy tak po prostu rozdawać naszej energii. Jest ona osobistym, cennym zasobem – skarbem. Z kim chcemy dzielić się naszym wewnętrznym bogactwem? Czy sytuacje i ludzie, którzy nie wnoszą żadnej wartości, tylko destrukcję, zasługują na nasze zaangażowanie emocjonalne? Z pewnością nie. Jeśli ciągle w myślach odtwarzamy pewne sytuacje i podsycamy emocje, właśnie tam kierujemy swoją energię.

Wskazówka 3: zanim zareagujesz, zatrzymaj się

Gdy natychmiast reagujemy na energie innych ludzi, niezależnie od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne, nasza własna energia staje się mniej stabilna. Impulsywna reakcja sprawia, że nieświadomie wpuszczamy wibracje innych do naszego wnętrza. Właśnie w ten sposób kontrolę przejmuje nasze ego. Zaczynamy coraz bardziej się nakręcać i oddalamy się od stanu wewnętrznej równowagi.

Joel Osteen

Every day we have plenty of opportunities to get angry, stressed or offended. But what you’re doing when you indulge these negative emotions is giving something outside yourself power over your happiness. You can choose to not let little things upset you.

Zamiast reagować automatycznie, warto na chwilę się zatrzymać i poczuć emocje. W tym momencie dajemy sobie prawo do podjęcia decyzji: czy ta osoba/sytuacja jest warta mojej uwagi? Może lepiej od razu odpuścić? 😉 Reagując uważnie, chronimy swoją energię.

Wskazówka 4: zakotwicz się w swoim ciele – nie zapominaj o uziemieniu 

Uziemienie (ang. grounding/earthing) to po prostu równoważenie duchowej i fizycznej energii w ciele poprzez połączenie się z ziemią. Dzięki uziemieniu czujemy, że jesteśmy w teraźniejszości i mamy lepszy kontakt ze swoją fizycznością — nasza energia zyskuje punkt stabilności, więc łatwiej nią świadomie zarządzać.

J.R. Rim

Flying starts from the ground. The more grounded you are, the higher you fly.

Zanim zetknęłam się z pojęciem uziemienia, zauważyłam, że ćwiczenia fizyczne pomagają mi nie tylko wzmacniać ciało, ale także energię. Gdy poczułam mięśnie, stałam się bardziej asertywna i silniejsza psychicznie. Zakotwiczyłam mojego ducha w ciele — choć może trochę dziwnie to „brzmi”. 😄 Po prostu stałam się odporna na wibracje otoczenia i innych ludzi. Zaczęłam odróżniać swoje emocje od emocji, którymi zostałam zainfekowana. Odkryłam na nowo moją energię czyniącą mnie mną. Ćwiczenia fizyczne są tylko jedną z metod uziemienia – warto popróbować różnych i wybrać najlepsze dla siebie.

Wskazówka 5: stwórz swoje DREAM SPACE i częściej rób to, co kochasz

Aby Twoja energia się wzmacniała, zacznij się jej przyglądać i lepiej ją poznaj: obserwuj, do czego czujesz przyciąganie. Stwórz w swoim domu kojącą przestrzeń wypełnioną kolorami, zapachami, muzyką i przedmiotami, które najbardziej z Tobą rezonują. Zredukuj ilość rzeczy i zatrzymaj tylko ulubione. Wygospodaruj czas na rozwijanie zainteresowań i na relaks. Zajmuj się aktywnościami wypełniającymi Cię radością. Niech to miejsce będzie nasączone Twoją wyjątkową energią i azylem pozwalającym wrócić do równowagi po całym dniu różnych zmagań. W takiej przestrzeni od razu poczujesz się szczęśliwsza i pobudzisz wyobraźnię do działania — zaczniesz manifestować swoje marzenia. ✨

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: Content is protected !!