Jak odnaleźć wewnętrzną równowagę w zabieganej codzienności a przy tym ufać intuicji i śmiało wyruszyć po swoje marzenia? Przede wszystkim potrzebujesz dobrze zakorzenić się w sobie, by odzyskać poczucie bezpieczeństwa. To spowoduje, że Twoja energia otrzyma punkt stabilności, co przełoży się na większą pewność siebie, wzrost siły witalnej i harmonię pomiędzy fizycznością, strefą mentalną oraz duchową.

Poniżej poznasz różne łatwe (i niesamowicie efektywne) sposoby na uziemienie, dzięki któremu poradzisz sobie z życiowymi zawirowaniami i będziesz aktywnie zarządzać swoją własną magią, korzystając z energii natury. ✨

W kilku słowach: czym jest uziemienie i po co się uziemiać?


Być uziemionym oznacza być w pełni obecnym w teraźniejszości, świadomym siebie i swojego miejsca w świecieDeepak Chopra

Uziemienie oznacza, że Twoje świadome myśli i działania są zintegrowane z Twoim ciałem, które stanowi podstawę Twojej egzystencji Donna Eden

Uziemienie nie jest tylko kwestią dotykania ziemi stopami, ale także dotykania jej sercem i duszą. To poczucie głębokiej jedności z całym wszechświatem, które daje nam siłę i spokój w każdym momencie naszego życiaEckhart Tolle


Dlaczego uziemienie jest nam potrzebne?

Brak uziemienia prowadzi do dolegliwości fizycznych, takich jak problemy z układem trawiennym, bóle głowy, napięcia mięśniowe oraz osłabienie odporności organizmu.

Emocjonalne skutki braku uziemienia mogą objawiać się jako uczucie niepokoju lub lęku bez wyraźnej przyczyny. Dochodzą do tego trudności z radzeniem sobie ze stresem, problemy z wyrażaniem emocji, poczucie zniechęcenia a nawet stracenie sensu życia.

Kiedy nie jesteśmy uziemieni, mamy tendencje do „przebywania” w głowie, odcinając się od swojego ciała. Towarzyszy nam natłok myśli, rozproszenie, nadmierne analizowanie, nieumiejętność odpoczywania. Trudniej jest też nam dopuścić do głosu intuicję i ufać swoim odczuciom, które zawsze są sygnałami płynącymi z ciała.

Uziemienie jest też najlepszą ochroną przed negatywnymi energiami i sprawia, że przestajemy absorbować emocje/niekorzystne wpływy innych ludzi.

Lista skutecznych praktyk na uziemienie, by odzyskać połączenie z ziemią i swoim ciałem

Najprostsze/podstawowe praktyki uziemiające:

 1. Codzienny kontakt z naturą, przebywanie na świeżym powietrzu, ćwiczenia fizyczne na zewnątrz.
 2. Chodzenie boso po trawie, skupiając się na odczuciach swoich stóp.
 3. Świadome spacerowanie bez telefonu: koncentrowanie się na chodzeniu, zamiast rozmyślaniu, dostrzegając otoczenie dookoła (dźwięki, zapachy, kolory, podmuchy wiatru).
 4. Obserwowanie natury.
 5. Prace w ogrodzie, sadzenie roślin.
 6. Zbieranie polnych kwiatów.
 7. Przytulanie/dotykanie drzew.
 8. Chodzenie po plaży, kąpiele w morzu/oceanie.
 9. Zbieranie grzybów/jagód, chodzenie po lesie.

Ajurwedyjskie praktyki uziemiające:

 1. Wypijanie ciepłych napojów (podgrzanej wody, herbat ziołowych, itp.).
 2. Automasaż całego ciała ciepłym olejem sezamowym (abhayanga).
 3. Spożywanie uziemiającej żywności: ziemniaków, batatów, marchwi, buraków, brązowego ryżu, orzechów, ciecierzycy, fasoli i ciepłych, gęstych zup, np. kremu z dyni. Przyprawy o uziemiających właściwościach to: cynamon, kurkuma i imbir.
 4. Kąpiele z solą (np. epsom), alternatywnie: wykonanie peelingu ciała na bazie soli, moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli.
 5. Masaż stóp palcami dłoni lub z wykorzystaniem małego wałka do masażu/piłeczki tenisowej. Używając kciuka i palców, wykonaj delikatne ruchy masażu wzdłuż podeszwy stopy.

Joga na uziemienie:

 1. Pozycja dziecka (Balasana): relaksuje i rozciąga plecy oraz kark, a także pomaga w uspokojeniu umysłu.
 2. Pozycja drzewa (Vrksasana): wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i koncentrację.
 3. Pozycja bogini (Utkata Konasana): wzmacnia mięśnie ud, poprawia elastyczność i równowagę hormonalną.
 4. Pozycja girlandy (Malasana): otwiera biodra i rozciąga mięśnie łydek, poprawia elastyczność i równowagę.
 5. Śpiewanie mantry „LAM” i wykonywanie gestu dłoni (mudry): Prithvi Mudra, która wpływa na element ziemi w ciele, wzmacniając i równoważąc go. Wystarczy, że połączysz palec serdeczny z kciukiem, a pozostałe palce wyprostujesz.
 6. Głębokie, spokojne, równomierne oddychanie lub skorzystanie z techniki oddechowej, odwiedź wpis: 3 TECHNIKI ODDECHOWE NA ODSTRESOWANIE I LEPSZE SAMOPOCZUCIE. Moją ulubioną, łatwą techniką oddechową, która pomaga się uziemić, uspokoić i wrócić do obecnej chwili jest oddychanie pudełkowe (box breathing).
Oddychanie pudełkowe – instrukcja:

Robisz wdech, licząc w myślach do 4. Wstrzymujesz oddech, licząc do 4. Spokojnie i powoli wydychasz powietrze, licząc do 4. Wstrzymujesz wydech, licząc do 4.Powtarzasz cykl przez kilka minut lub robisz co najmniej 5 powtórzeń.

TUTAJ znajdziesz magiczne zaklęcia czakry podstawy, czyli afirmacje, które uzupełnią Twoje uziemiające praktyki.

Ćwiczenie na uziemienie Alexandra Lowena


Stojąc ze stopami ustawionymi równolegle w odległości około 45 centymetrów, pochyl się do przodu i dotknij podłogi koniuszkami palców obu rąk, uginając kolana na tyle, na ile jest to konieczne. Oprzyj ciężar ciała na poduszkach stóp, a nie na dłoniach czy piętach. Dotykając podłogi palcami rąk, powoli wyprostuj kolana, lecz nie blokuj ich. Pozostań w tej pozycji około dwudziestu pięciu cykli oddechu, oddychając spokojnie i głęboko. Prawdopodobnie zauważysz, że Twoje nogi zaczynają drgać, co oznacza, że zaczyna przepływać przez nie fala pobudzenia.

Duchowość ciała. Bioenergetyka w terapii ciała i duszy, Alexander Lowen, str. 134.Książkę Duchowość ciała Alexandra Lowena zamówisz TUTAJ (*link afiljacyjny).

Alexander Lowen

Jakość uziemienia danej osoby określa jej wewnętrzne poczucie bepieczeństwa

Sposoby na uziemienie ze szczyptą magii:

 1. Noszenie przy sobie i trzymanie, np. podczas spacerowania lub medytacji kamienia. Może być to kamień szlachetny, np. czarny turmalin o silnych właściwościach ochronnych lub ładny kamyk znaleziony w parku.
 2. Działanie na zmysł węchu kadzidełkami lub olejkami eterycznymi. Na uziemienie najlepsze są: sandałowiec, lawenda, cedr, paczula, palo santo.
 3. Noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów w kolorach ziemi.
 4. Noszenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi.
 5. Słuchanie uziemiającej muzyki, która stymuluje czakrę korzenia. Bardzo dobrze sprawdzą się dźwięki natury lub szamańskie/indiańskie bębny.


Jeśli potrzebujesz więcej muzycznych inspiracji, sprawdź moją uziemiającą playlistę na Spotify pełną kojących dźwięków:

Masz już swoje ulubione sposoby na uziemienie? Podziel się nimi w komentarzu pod tym wpisem. 😊

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!